Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 marca 2001 r., sygn. I SA/Gd 2280-2291/99

Ustęp 2 art. 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ ogranicza zakres uprawnienia do obniżenia podatku wynikającego z art. 19 w odniesieniu do podatników, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku /o których mowa w ust. 1 tego artykułu/ i odnosi się wyłącznie do podatników tam wymienionych.

Wyjątki od uprawnienia do obniżenia podatku należnego, w odniesieniu do wszystkich podatników zawiera art. 25 ustawy o VAT.

Nowelizacja art. 20 wprowadzona ustawą z dnia 17 listopada 2000 r. wprowadziła nowy stan prawny i ma zastosowanie od daty wejścia w życie tej ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi NSS Spółka z o.o. w G. na decyzje Izby Skarbowej w G. z dnia 21 października 1999 r. (...) w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1997 r., odsetek od tego podatku oraz dodatkowych zobowiązań podatkowych za ww. okres - uchyla zaskarżone decyzje oraz decyzje Inspektora Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w G. z dnia 5 marca 1999 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

W okresie od 9 września 1998 r. do 14 grudnia 1998 r. w skarżącej "NSS" spółce z o.o. w G. została przeprowadzona kontrola przez Inspektora Kontroli Skarbowej, w wyniku której ustalono, że spółka w 1997 roku oprócz eksportu opodatkowanego stawką "0" procent realizowała sprzedaż towarów ze składu celnego poza granice kraju. Sprzedaż ta, jako dokonywana poza obszarem celnym i nie wymieniona w katalogu czynności opisanych w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie mogła być traktowana, jako eksport w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy o VAT. Okoliczność ta była niesporna i kontrola dokumentów źródłowych, rejestrów oraz deklaracji VAT 7 wykazała, że spółka prawidłowo traktowała tę sprzedaż /jako nie objętą ustawą o podatku od towarów i usług/ i nie uwzględniała jej w deklaracji VAT 7. Jednocześnie w odniesieniu do zakupów cały podatek naliczony VAT związany z zakupem przez spółkę towarów i usług - spółka traktowała jako podatek związany w całości ze sprzedażą opodatkowaną, w związku z czym w pełnej wysokości stanowił ona podstawę obniżenia podatku VAT należnego. Nie dotyczyło to towarów sprzedawanych za składu celnego, bowiem towary te spółka kupowała poza granicą celną państwa. Zdaniem Inspektora Kontroli Skarbowej, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Zdaniem organu I instancji, tylko zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną pozwalają obniżyć podatek należny. W sprawie niniejszej, w ocenie organu I instancji, podatnik był zobowiązany do wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nie opodatkowaną, ponieważ w odniesieniu do sprzedaży nie opodatkowanej brak podstaw prawnych do uwzględnienia jej przy ustalaniu kwoty podatku VAT naliczonego, podlegającego zwrotowi lub odliczeniu od należnego podatku VAT w rozliczeniach za poszczególne miesiące 1997 roku. Przesądzający w tym zakresie jest, zdaniem organu I instancji, wzór deklaracji VAT 7, odpowiednio w poz. 51 i 52, gdzie wykazuje się wartość zakupów netto oraz podatek VAT naliczony dotyczący zakupów opodatkowanych związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00