Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2001 r., sygn. I SA/Ka 2456/99

Przepis art. 60 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. 1991 nr 36 poz. 161 ze zm./ stanowi, że umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, jeżeli dalsze przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Pozostają jednak w mocy prawa osób trzecich, nabyte na skutek tych czynności.

Regulacja nie pozostawia wątpliwości, iż nie daje ona podstawy prawnej do domagania się przez dłużnika zwrotu wyegzekwowanych należności - zwłaszcza w takim przypadku, gdy przekazane zostały one wierzycielowi.

Trafnie zatem organy egzekucyjne podniosły w niniejszej sprawie, że w tym zakresie nie są ani zobowiązane do dokonania zwrotu, ani też uprawnione do orzekania o zwrocie od wierzyciela przymusowo ściągniętych należności, które zostały mu przekazane. Tym samym więc kwestia zwrotu, wyegzekwowanych należności obciąża wierzyciela.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Krajowo-Zagranicznego "P." Sp. z o.o. w B. na postanowienie Izby Skarbowej w K. z dnia 10 listopada 1999 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 10 listopada 1999 r. Izba Skarbowa w K. po rozpatrzeniu odwołania Przedsiębiorstwa Krajowo-Zagranicznego "P." Sp. z o.o. w B. utrzymała w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia 19 lipca 1999 r. (...) mocą którego:

- umorzono postępowanie egzekucyjne do tytułu wykonawczego (...),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00