Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2005 r., sygn. FSK 22/05

Przy wskazaniu w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, iż stan faktyczny sprawy nie jest sporny, samo odwołanie się przez sąd do treści art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej (przy braku jasności co do intencji, którymi kierował się Sąd) bez wyjaśnienia przesłanek, którymi kierował się Sąd oraz wskazania dalszych kierunków postępowania, należy uznać za mnie mającą wpływu na wynik sprawy, a zarzut oparty wyłącznie na naruszeniu art. 141 § 4 p.p.s.a. przez nie wyjaśnieniu podstawy rozstrzygnięcia za niewystarczający do uwzględnienia skargi kasacyjnej na taki wyrok.

Wyrokiem z dnia 15 września 2004 r. Sygn. akt I SA/Gd 692/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpatrzeniu skargi Fabryki w Gdańsku uchylił decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 26 marca 2001 r. Nr IS.PP/PC/PO/82/75-86/VAT/01/10 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 1998 r.

W uzasadnieniu wyroku opisując dotychczasowy przebieg postępowania Sąd wyjaśnił, iż do wydania decyzji przez organ I instancji Inspektora Kontroli Skarbowej doszło w następstwie kontroli skarbowej w zakresie prawidłowości rozliczeń dokonywanych przez Spółkę z budżetem za 1998 r.

Z ustaleń kontroli wynikało bowiem, iż spółka bezpodstawnie zaliczyła w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z leasingiem maszyn. W związku z powyższym organ pierwszej instancji stwierdził na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), że spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących miesięczny czynsz leasingowy.

Od powyższej decyzji spółka Fabryka wniosła odwołanie, w którym podniosła, iż organ pierwszej instancji bezpodstawnie nie uznał za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu kosztów leasingu operacyjnego maszyn i urządzeń produkcyjnych do wyrobu opakowań blaszanych, a tym samym pozbawił spółkę prawa do obniżenia podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00