Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 września 2008 r., sygn. II FSK 891/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. B.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 311/06 w sprawie ze skargi L. B.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie wysokości straty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. oraz odsetek za zwłokę od zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. B.-K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 7 lutego 2007 r. o sygn. I SA/Bk 311/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę L. B. - K. (dalej: podatnik) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 czerwca 2006 r. o nr [...] w przedmiocie określenia wysokości straty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. oraz odsetek za zwłokę od zaliczek miesięcznych na wskazany podatek dochodowy. Jako podstawę prawną wyroku podano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. (dalej: P.p.s.a.).

1.2. Uzasadniając wyrok WSA w Białymstoku podał, że w toku postępowania kontrolnego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. zakwestionował prawo podatnika do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu wartości oleju napędowego wynikającego z 19 faktur VAT, w których, jako sprzedawca wskazana była stacja paliw "F.". Kwestionowane faktury, wystawione na rzecz firmy podatnika (PHU "P."), mają takie same numery i daty wystawienia jak wystawiane na rzecz innych odbiorców przez stację paliw "F." - różnią się one wartościami netto, brutto i kwotą podatku VAT. Do faktur wystawianych na rzecz innych niż PHU "P." odbiorców są dołączone paragony fiskalne i odzwierciedlają one faktyczne transakcje. W oparciu o zeznania właściciela i pracowników firmy "F.", w tym M. O., który przyznał się do wystawiania faktur niedokumentujących faktycznej sprzedaży, uznano, że faktury, na których jako wystawca widnieje stacja paliw "F." nie są dowodami wiarygodnymi. Do akt sprawy włączono uzyskane z Komendy Wojewódzkiej Policji w B. zgromadzone w ramach postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w B. o sygn. [...] materiały dowodowe (tzw. "WZ" dot. zakupu oleju opałowego) oraz z UKS w Bydgoszczy faktury VAT dokumentujące sprzedaż oleju opałowego przez spółkę "E." w B. Oddział w B. na rzecz L. W., M. O. oraz L. B. Przesłuchany dnia 7 grudnia 2004 r. świadek D. C. (kierownik oddziału spółki "E." w B.) zeznał, że faktury wystawione na nazwisko L. B., odzwierciedlają rzeczywiste transakcje sprzedaży oleju opałowego, natomiast sprzedaż oleju opałowego podatnikowi dokumentują faktury wystawione na nazwiska: W., O.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00