Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2008 r., sygn. II FSK 80/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA: Andrzej Grzelak, Sędzia del. WSA Hanna Kamińska, Protokolant Łukasz Kacper Warzecha, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 lipca 2006 r. sygn. akt I SA/Po 1284/05 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 29 sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lipca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę R. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 23 sierpnia 2005 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, że odwoławczy organ podatkowy zasadnie zakwestionował jako koszty uzyskania przychodów wydatki na usługi marketingowe w kwocie 314.000 zł potwierdzone jedynie fakturami wystawionymi przez dwie firmy: 1) PHU"M." - D. G. i 2) PHU E.- - G. Z. oraz kwotę 27.000 zł stanowiącą koszty remontu instalacji elektrycznej wykonanego przez D. G..

Usługi marketingowe według wyjaśnień podatniczki polegały na badaniu przez obie firmy rynku sprzedaży świec ozdobnych i wyszukiwaniu nowych klientów. Z zebranych w sprawie dowodów wynika zaś, że obaj usługodawcy w 2002 r. nie wykazali przychodu z tytułu usług świadczonych na rzecz firmy R.K. - PPH A., nie opodatkowali czynności zarówno podatkiem dochodowym jak też podatkiem od towarów i usług. Ponadto G. Z. przesłuchany na okoliczność świadczenia usług marketingowych na rzecz podatniczki zaprzeczył jakoby kiedykolwiek świadczył takie usługi. W dalszej części uzasadnienia Sąd stwierdził, że wprawdzie D. G. potwierdził wykonanie usług marketingowych oraz remontu instalacji elektrycznej na rzecz R. K. jednakże nie potrafił przedstawić dowodów potwierdzających zeznania na powyższą okoliczność. Usługi marketingowe miały polegać między innymi na badaniu rynku, (umowa z dnia 24 kwietnia 2002 r. zawarta pomiędzy R. K. a D. G.). O wykonaniu powyższej usługi mogą świadczyć analizy rynku, które stanowiłyby dowód w sprawie. Brak jakiejkolwiek dokumentacji w tej materii uzasadnia prawidłowość oceny zebranego materiału dowodowego przez organy podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00