Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2009 r., sygn. I FSK 10/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. H. Spółki Akcyjnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 600/07 w sprawie ze skargi E. H. Spółki Akcyjnej w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 11 czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 600/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę E. S.A. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 11 czerwca 2007 r. w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, iż przedmiotem sporu pomiędzy skarżącą spółką a organem odwoławczym jest to, czy czynność wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki, która to czynność korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, musi powodować konieczność dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem towarów, wnoszonych następnie aportem do tej spółki oraz czy wartość tej czynności ma być uwzględniona przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zdaniem spółki dokonanie powyższej czynności nie powoduje konieczności korygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, które następnie są przedmiotem wniesionego aportu, a wartość tej czynności nie wpływa na wysokość ustalonej w oparciu o art. 90 ust. 3 ustawy o VAT proporcji.

Innego zdania jest organ odwoławczy, który twierdzi, że w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki obowiązek dokonania korekty powstanie zarówno w sytuacji, gdy podatnik dokonał zakupu towarów i usług zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które służyły wykonywaniu przez tego podatnika zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i sprzedaży zwolnionej, jak i w sytuacji gdy towar pierwotnie nabyty służył wyłącznie czynnościom opodatkowanym, ale jego dostawa na podstawie przepisów podlega zwolnieniu (wniesienie aportem do spółki).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00