Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2009 r., sygn. I FSK 320/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Artur Mudrecki, Sędzia NSA, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. T. Przedsiębiorstwo [...] "T." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 września 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 1153/06 w sprawie ze skargi A. T. Przedsiębiorstwo [...] "T." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 września 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 1153/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 5 czerwca 2006r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2003r.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

W ramach kontroli podatkowych przeprowadzonych w P. H.-U."T." A.T. - stwierdzono, iż zarówno w ewidencji zakupów VAT, jak i w deklaracji VAT-7 kontrolowana jednostka uwzględniła w listopadzie cztery faktury zakupu oleju napędowego, wystawione przez firmę PHU "H.-P." H. W. z siedzibą w C., obniżając podatek należny o wynikający z tych faktur podatek naliczony w łącznej kwocie [...] zł.

Z pisma Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w C. oraz pisemnych oświadczeń W. H. wynika, że działalność gospodarczą pod nazwą "H.-P." zarejestrował w październiku 2003 r., a polegała ona tylko na wystawianiu - na polecenie M. B. - faktur. Siedziba firmy mieściła się w prywatnym mieszkaniu W. H., który nie miał kontaktu z paliwami i cysternami, był tylko "firmantem" do podpisywania faktur, za co otrzymywał pieniądze. Posiadał wprawdzie rachunek bankowy, ale nie miał do niego dostępu; dokumenty bankowe podpisywał in blanco, pełnomocnikiem firmy był M. B.. W. H. nie znał odbiorców wystawionych faktur zakupu paliwa. Nie miał kontaktui nigdy nie widział paliwa sprzedawanego na podstawie podpisanych przez niego faktur sprzedaży. Nie posiadał żadnych dokumentów firmy, a wszystkimi sprawami dotyczącymi rozliczeń z urzędem skarbowym zajmował się M. B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00