Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. I FSK 224/10

Podatnik może pomniejszyć należny podatek VAT o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z procesem podwyższenia kapitału zakładowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 października 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 759/09 w sprawie ze skargi V. S. A. w C. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz V. S. A. w C. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 października 2009 r., sygn. III SA/Gl 759/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na podstawie art. 146 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną przez V. S.A. w C. interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 kwietnia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W pierwszej kolejności Sąd przedstawił stan faktyczny wynikający z wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej. W tych ramach Sąd wskazał, że skarżąca spółka poniosła określone koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego i przekształceniem w spółkę akcyjną (emisją akcji). Koszty obejmowały m.in. koszty przekształcenia ze spółki kapitałowej w akcyjną, koszty badania i konsolidacji sprawozdań finansowych, koszty związane z przygotowaniem i promocją prospektu emisyjnego, koszty doradztwa prawnego i finansowego oraz koszty prawne. Spółka wyjaśniła przy tym, że celem emisji akcji było pozyskanie dodatkowego kapitału na sfinansowanie budowy zakładu spółki córki (V. Polska sp. z o.o.) wchodzącej w skład holdingu V. oraz sfinansowanie rozwoju sprzedaży eksportowej i zakupu maszyn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00