Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 124/13

Zakresy terminów rabat i premia pieniężna w znaczeniu gospodarczym pokrywają się, gdyż efekty ekonomiczne ich przyznawania w danym okresie będą zbliżone, i to zarówno w przypadku premii pieniężnej wyrażonej procentowo (w stosunku do obrotu), jak i określonej kwotowo.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2204/11 w sprawie ze skargi N. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 października 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2204/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę N. sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że kwestią sporną w sprawie jest opodatkowanie podatkiem od towarów i usług oraz dokumentowanie na potrzeby tego podatku premii pieniężnych udzielanych przez spółkę jej kontrahentom z tytułu realizacji: 1) minimalnego planu zakupów (obrotów netto), 2) dalszej odsprzedaży produktów spółki w sieci sprzedaży oraz 3) poziomu sprzedaży wybranych towarów spółki. Skarżąca wyraziła stanowisko, że premie te pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowią ani wynagrodzenia za usługi świadczone przez kontrahentów, ani też rabatu zmniejszającego podstawę opodatkowania, a w związku z tym ich wypłatę może dokumentować nota księgowa i nie jest wymagane wystawianie faktur lub faktur korygujących. Minister Finansów, zgadzając się ze spółką co do tego, że opisane przez nią premie pieniężne nie są wynagrodzeniem z tytułu świadczonych na jej rzecz usług, uznał, że premie te stanowią w istocie rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u."), a gdy jego udzielenie nastąpiło po sprzedaży i wystawieniu faktury (rabat potransakcyjny), konieczne jest wystawienie faktury korygującej na podstawie § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1337 ze zm., dalej jako "rozporządzenie").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00