Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2016 r., sygn. I FSK 1829/14

Przy ocenie działalności osoby sprzedającej nieruchomości, należy uwzględnić wszystkie etapy tej aktywności. Stąd też działania podjęte w związku z nabyciem nieruchomości również mogą wskazywać na profesjonalizm wykraczający poza zwykły zarząd majątkiem prywatnym. Ocena podejmowanych działań powinna uwzględniać działania na poszczególnych etapach aktywności sprzedającego w ich całokształcie, a nie wyłącznie osobno. Należy przede wszystkim uwzględnić te elementy aktywności, które łączą się z nakładami inwestycyjnymi wykraczającymi poza standardowe działania zarządu majątkiem prywatnym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Hieronim Sęk, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 227/14 w sprawie ze skargi A.O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 6 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.O. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 22 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 227/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A. O. (zwanego dalej: "stroną skarżącą" lub "skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 6 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2008 r.

2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji wskazał, że w wydanych decyzjach zarówno Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. (decyzja z 22 lipca 2013 r.), jak i Dyrektor Izby Skarbowej w G. (decyzja z 6 grudnia 2013 r.), uznali, że dokonane przez skarżącego dostawy nieruchomości (działki), ze względu na wykonywanie ich w sposób profesjonalny, zorganizowany i stały, stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu stawką VAT 22%. Organ odwoławczy stwierdził, że skarżący przeprowadzał transakcje w latach 2006-2008 jak i przed 2004 r. i po 2008 r. Nabył działki z zamiarem prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej (działki w D.). Podniósł też, że skarżący podejmował czynności zmierzające do zwiększenia wartości działek, takie jak: ich podział, ustanowienie służebności gruntowej. Organ wskazał również na formę i sposób zamieszczania ogłoszenia dotyczącego sprzedaży działek. Ponadto zauważył, że skarżący pełnił funkcje w zarządach różnych podmiotów gospodarczych, których działalność wiązała się z obrotem nieruchomościami, a w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej miał także obrót nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00