Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. I FSK 1883/15

Drobna infrastruktura techniczna nie zmienia charakteru gruntów przeznaczonych pod zalanie. Nie można ich uznać za tereny budowlane.

Gazeta Prawna nr 132/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 303/15 w sprawie ze skarg Gminy M. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 3 listopada 2014 r., nr [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretacje indywidualne Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2014 r., [...] i nr [...], 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Gminy M. kwotę 1200 (słownie: jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 303/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ("WSA") oddalił skargi wniesione przez Skarżącą - Gminę M., na dwie interpretacje indywidualne Ministra Finansów z 3 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

WSA wskazał, iż we wniosku o wydanie interpretacji (wspólnym dla obu interpretacji) Skarżąca podała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W latach 2011-2014 odsprzedała i nadal będzie odsprzedawać Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej grunty pod Zbiornik Wodny Świnna Poręba ("Zbiornik"), którego utworzenie jest inwestycją realizowaną w oparciu o ustawę z dnia 4 marca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Program budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013" (Dz. U. Nr 94, poz. 784 ze zm.). Gmina posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty stosowną uchwałą z 12 października 2010 r. ("Plan"), który uwzględnia tereny przeznaczone pod Zbiornik (oznaczone kolorem niebieskim i symbolem WZ) oraz tereny zaplecza technicznego i urządzeń związanych z budową i eksploatacją Zbiornika (oznaczone kolorem różowym i symbolem PTZ). Tereny oznaczone jako WZ przeznaczone są do zalania wodą. Tereny oznaczone jako PTZ to obszary, na których znajduje się zapora, przepusty, infrastruktura techniczna, itp. Plan nie zawiera definicji terenów przeznaczonych pod zabudowę, ale określa warunki, jakie teren taki musi spełniać. Na obszarze Zbiornika nie będą wznoszone budynki, a zatem nie jest on de facto przeznaczony pod zabudowę, choć Skarżąca nie wyklucza, że w razie konieczności zostaną tam umieszczone obiekty zgodne z przeznaczaniem dopuszczalnym, o którym mowa w Planie. Obszar ten nie zostanie wyposażony w kanalizację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00