Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2019 r., sygn. II FSK 57/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2016 r. sygn. akt III SA/WA 1796/15 w sprawie ze skargi K. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2015 r. nr IPPB1/4511-9/15-2/KS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. K. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 23 maja 2016 r., sygn. akt III SA/WA 1796/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 1 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść uzasadnienia wyroku dostępna jest w serwisie internetowym CBOIS (orzeczenia.nsa.gov.pl).

I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Skarżący we wniosku o wydanie interpretacji podał, że jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Po 1 stycznia 2015 r. zamierza przystąpić do spółki osobowej z siedzibą na Malcie (dalej: spółka maltańska), która konstrukcyjnie odpowiadać będzie polskiej spółce komandytowej. Skarżący przystąpi do spółki maltańskiej w charakterze wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki (komandytariusza). Wniesie do niej wkład pieniężny. Będzie miał prawo do udziału w zysku w wysokości przekraczającej 25 %. Spółka maltańska będzie posiadała większość lub wszystkie udziały spółki kapitałowej z siedzibą na Malcie (dalej: spółka kapitałowa). Spółka maltańska będzie zatem uzyskiwała dochody z dywidend, które będą korzystały na Malcie ze zwolnienia z opodatkowania, przy czym podstawą prawną tego zwolnienia nie będą przepisy unijne. Jednocześnie spółka maltańska będzie świadczyła odpłatnie na rzecz spółki kapitałowej, a niewykluczone, że również na rzecz innych podmiotów, usługi zarządzania lub usługi doradcze. Spółka maltańska będzie zatem uzyskiwała dochody również z działalności operacyjnej polegającej na świadczeniu tych usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00