Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. I FSK 1726/17

Nie ma możliwości rozliczania podatku VAT według różnych zasad przez różnych współwłaścicieli tego samego gospodarstwa rolnego. Okoliczność rejestracji jednego ze współwłaścicieli jako podatnika VAT na zasadach ogólnych ma istotne znaczenie, gdyż przesądza nie tylko o statusie prawnym podatnika prowadzącego gospodarstwo rolne, ale przede wszystkim determinuje reżim prawny tak zgłoszonego gospodarstwa rolnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 506/17 w sprawie ze skargi H.W. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 lutego 2017 r. nr 1061-IPTPP3.4512.666.2016.2.JM w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H.W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 506/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę H.W. na indywidulaną interpretację Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 lutego 2017 r. o nr 1061-IPTPP3.4512.666.2016.2.JM w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu przedmiotowego orzeczenia Sąd I instancji wskazał, że skarżąca wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.) m. inn. w zakresie możliwości rozliczania podatku od towarów i usług dotyczących rolników ryczałtowych w sytuacji, gdy inny współwłaściciel tego samego gospodarstwa rolnego jest podatnikiem podatku VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych.

WSA w Łodzi zaakceptował stanowisko organu interpretacyjnego, że z uwagi na brzmienie art. 15 ust. 4 w zw. z art. 96 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, dokonanie rejestracji w zakresie podatku VAT przez jednego ze współwłaścicieli gospodarstwa rolnego, w oparciu o które prowadzona jest działalność rolnicza, ogranicza możliwość wyboru sposobu rozliczania przez pozostałych współwłaścicieli i to niezależnie od podnoszonej przez wnioskodawczynię okoliczności skonfliktowania osób prowadzących wspólne gospodarstwo rolne i powoduje, że całość zakupów i sprzedaży związanych z prowadzeniem tego gospodarstwa winna być rozliczana przez tego zarejestrowanego podatnika. Przepisy powyższe, w ocenie Sądu I instancji, nie dopuszczają bowiem sytuacji, w której różni współwłaściciele przedmiotowego gospodarstwa rolnego w jego ramach będą na różnych zasadach, tj. na zasadach ogólnych i ryczałtowych, dokonywać rozliczenia podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00