Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA w Łodzi z dnia 15 lipca 2010 r., sygn. I ACa 437/10

1. Wyliczenie dóbr osobistych w art. 23 k.c. ma jedynie charakter przykładowy. Więź rodziców z dzieckiem, łącząca zarówno dziecko jak i rodziców w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, zasługuje na status dobra osobistego w postaci ochrony życia rodzinnego.

2. Sprawca czynu niedozwolonego zaistniałego przed dniem 3 sierpnia 2008 r. (wprowadzeniem do kodeksu cywilnego art. 446 § 4), w wyniku którego doszło do śmierci poszkodowanego, nie jest biernie legitymowany w zakresie roszczeń wynikających z naruszenia dobra osobistego najbliższych członków rodziny zmarłego. Nie ponosi więc odpowiedzialności na podstawie art. 24 § 1 w zw. z art. 448 k.c. za szkody niemajątkowe powstałe na skutek naruszenia dobra osobistego tych osób w postaci życia rodzinnego.

 

Przewodniczący: SSA Małgorzata Dzięciołowska (spr.)

Sędziowie: SA Lilla Mateuszczyk SA Bożena Wiklak

Sąd Apelacyjny w Łodzi po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2010 r. sprawy z powództwa Elżbiety G. i Stefanii G. przeciwko Piotrowi B. o zapłatę, na skutek apelacji powódek od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 16 lutego 2010 r. (…), oddala apelację, zasądza solidarnie od Elżbiety G. i Stefanii G. na rzecz Piotra B. kwotę 900 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego. 

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 lutego 2010 r. Sąd Okręgowy w Ł. oddalił powództwo (…) o zasądzenie od pozwanego na rzecz powódek po 10.000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia doręczenia odpisu pozwu do dnia zapłaty tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych w postaci prawa do posiadania ojca i prawa do posiadania męża, wobec jego śmierci w dniu 26 lipca 2007 r., po zdarzeniu z dnia 20 lipca 2007 r. w czasie jazdy autobusu (…) na liniach należących do pozwanego (…). W dniu 20 lipca 2007 r. zmarły ojciec i mąż powódek stanął w autobusie przy poręczy oddzielającej część pojazdu przeznaczoną dla kierowcy od części przeznaczonej dla pasażerów. W czasie skrętu autobusem w lewo w ulicę P. P., w końcowej fazie manewru, otworzyły się przednie drzwi autobusu, przez które zmarły wypadł z jadącego pojazdu na ziemię. Po wypadnięciu z autobusu nie stracił on przytomności, miał widoczne otarcia naskórka na przedramieniach i twarzy. (…). Po zdarzeniu został zabrany przez pogotowie ratunkowe do Szpitala im. J. w Ł. W szpitalu mąż i ojciec powódek nie zgodził się na diagnostykę i został wypisany do domu na własne żądanie. Czuł się wówczas dobrze. W dniu 21 lipca 2007 r. stan zdrowia i samopoczucie zmarłego gwałtownie się pogarszały, zmniejszał się stan jego świadomości. Rodzina zaczęła tracić z nim kontakt. W dniu 22 lipca 2007 r. o godzinie 10.15 został przywieziony przez rodzinę na Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. K. w Ł. (…). O godzinie 16.15 stwierdzono jego zgon.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00