Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 1995 r., sygn. I PRN 26/95

Do oceny zasadności roszczeń przewidzianych w art. 45 k.p. i zasądzenia odszkodowania w miejsce przywrócenia pracownika do pracy ma zastosowanie art. 8 k.p.

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca), Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 1995 r. sprawy z powództwa Józefa M. przeciwko Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w S. o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, na skutek rewizji nadzwyczajnej Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Gdańsku [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie z dnia 8 listopada 1994 r., [...]

o d d a l i ł rewizję nadzwyczajną.

U z a s a d n i e n i e

Powód Józef M. od 1990 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność", działającej w Rejonowej Kolumnie Transportu Sanitarnego w L. W dniu 10 października 1994 r. zakład pracy wypowiedział mu umowę o pracę, mimo braku zgody ze strony zarządu zakładowej organizacji związkowej. Józef M. skierował sprawę do Sądu Pracy, który wyrokiem z dnia 15 lutego 1994 r., [...] uznał wypowiedzenie za dokonane z naruszeniem art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.) i orzekł o bezskuteczności dokonanego wypowiedzenia.

W dniu 29 marca 1994 r. zakład pracy, mimo braku zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, ponownie wypowiedział powodowi umowę o pracę, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Lęborku w wyroku z dnia 8 lipca 1994 r., [...] nie znalazł podstaw do przywrócenia powoda do pracy, natomiast uznał, że wypowiedzenie mu umowy o pracę dokonane zostało z naruszeniem art. 32 ust.1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych i na podstawie art. 45 § 1 k.p. oraz art. 471 i art. 8 k.p. zasądził tytułem odszkodowania na jego rzecz od Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego w S. kwotę 14.233.227 zł. Rewizja powoda od tego wyroku została oddalona przez Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie wyrokiem z dnia 8 listopada 1994 r., [...], który podzielił zasadnicze ustalenia Sądu pierwszej instancji, zaznaczając, iż mając na względzie art. 233 k.p.c., należy zgodzić się z jego oceną materiału dowodowego oraz braku podstaw (w świetle art. 8 k.p.) do uwzględnienia żądania powoda przywrócenia go do pracy, bowiem nie wykracza ona poza ramy swobodnej oceny dowodów. Zdaniem Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wypowiedzenie, które otrzymał powód, uzasadnione jest szczególnie nagannym jego zachowaniem i naruszaniem przez niego obowiązków pracowniczych. Przywrócenie powoda w tej sytuacji do pracy byłoby nieuzasadnione ze względu na sprzeczność jego żądania ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00