Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 lipca 1999 r. sygn. I PKN 180/99

Umowa polegająca na tym, że odpowiednikiem świadczenia pracodawcy w postaci pokrycia kosztów aplikacji radcowskiej oraz zapewnienia płatnego urlopu szkoleniowego jest zobowiązanie się pracownika do przepracowania u tego pracodawcy określonego okresu lub świadczenie pieniężne w wysokości wielokrotności miesięcznego wynagrodzenia za pracę, które pracownik zobowiązuje się spełnić w razie wcześniejszego wypowiedzenia przez siebie umowy o pracę albo rozwiązania umowy z przyczyn leżących po jego stronie, nie jest objęta treścią stosunku pracy. Jest to umowa wzajemna (art. 487 § 2 KC) z zastrzeżonym świadczeniem przemiennym pracownika (art. 365 § 1 KC).

Przewodniczący: SSN Józef lwulski

Sędziowie: SN Barbara Wagner, SA Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 1999 r. sprawy z powództwa [...] Towarzystwa Ubezpieczeniowego „H.l.” Spółki Akcyjnej w S. przeciwko Aleksandrowi K. o zapłatę, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z dnia 10 listopada 1998 r. [...]

oddalił kasację;

zasądził od pozwanego na rzecz strony powodowej kwotę 565 (pięćset sześćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód -[...] Towarzystwo Ubezpieczeniowe „H.l.” S.A. w S. - domagał się zasądzenia na jego rzecz od pozwanego Aleksandra K. kwoty 6.600 złotych z ustawowymi odsetkami od 1 lutego 1997 r. tytułem kary umownej w wysokości sześciu miesięcznych pensji pozwanego z daty rozwiązania łączącej strony umowy o pracę w związku z niewykonaniem przez pozwanego umowy zawartej przez strony 6 lipca 1994 r.

Pozwany Aleksander K. wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Gdańsku wyrokiem z 16 lipca 1998 r. uwzględnił powództwo i zasądził od pozwanego na rzecz powoda dochodzoną kwotę wraz z odsetkami zgodnie z żądaniem.

Sąd Rejonowy ustalił, że strony zawarły w dniu 1 marca 1994 r. umowę o pracę na czas nieokreślony, zgodnie z którą pozwany został zatrudniony na stanowisku referenta do spraw prawnych w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 6 lipca 1994 r. strony zawarły umowę, na mocy której powód wyraził zgodę na odbywanie przez pozwanego w czasie trwania zatrudnienia aplikacji radcowskiej i zobowiązał się w związku z tym udzielać pozwanemu płatnego urlopu szkoleniowego celem uczestniczenia w zajęciach i egzaminach związanych z odbywaniem tej aplikacji, a ponadto do opłacenia połowy kosztów II roku aplikacji w kwocie 750 złotych oraz kosztów III roku aplikacji w wysokości ustalonej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w G. Pozwany ze swej strony zobowiązał się przepracować u powoda okres trzech lat od chwili ukończenia aplikacji. Ponadto strony przewidziały w umowie, że w razie wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, a także w razie rozwiązania przez pracodawcę umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub wygaśnięcia umowy o pracę wskutek porzucenia pracy przez pracownika, pozwany będzie zobowiązany do zwrotu powodowi opłaconych przez niego kosztów II i III roku aplikacji radcowskiej oraz do zapłaty odszkodowania w wysokości trzech miesięcznych pensji z daty rozwiązania umowy. W aneksie do wskazanej umowy, zawartym dnia 31 stycznia 1995 r., strony ustaliły, że odszkodowanie należne powodowi w razie niewypełnienia przez pozwanego zobowiązań umownych wyniesie sześć miesięcznych pensji z daty rozwiązania umowy. Jesienią 1996 r. pozwany ukończył aplikację radcowską i zdał egzamin radcowski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00