Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 21 lipca 2009 r., sygn. KIO/UZP 845/09

1) Choć ustawa Prawo zamówień publicznych nie przewiduje wprost możliwości częściowego uwzględnienia lub częściowego oddalenia protestu, to możliwość taką należy dopuścić w szczególności wobec brzmienia art. 183 ust. 5 ustawy Pzp, przewidującego możliwość uwzględnienia wszystkich lub jednego z żądań.

2) Wykładnia celowościowa przepisu art. 85 ust. 4 ustawy Pzp musi znaleźć pierwszeństwo przed wykładnią językową przywołanego artykułu, ponieważ nie do przyjęcia jest, aby ustawodawca nakładał na wykonawców dodatkowe obowiązki, związane nadto z koniecznością ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów (opłata gwarancji, niemożność dysponowania pieniędzmi złożonymi jako wadium) przy jednoczesnym braku zasadności i korzyści takiego rozwiązania z punktu widzenia celu składania wadium, tj. zabezpieczenia oferty.

3) Wola wykonawcy co do przedłużenia terminu związania ofertą, w świetle przepisu art. 65 kodeksu cywilnego, jest jednoznaczna i nie może budzić wątpliwości w sytuacji, gdy wykonawca, jak w przedmiotowym postępowaniu, przedkłada nową gwarancję lub aneks do gwarancji i bierze aktywny udział w procedurze przetargowej, poprzez przystępowanie do postępowań toczących się w wyniku składanych protestów.

4) Przepis art. 85 ust. 2 ustawy Pzp stanowi, że zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni. Brak w ustawie Pzp podobnego obwarowania dla przypadku, gdy wykonawca z własnej inicjatywy - samodzielnie chce przedłużyć termin związania ofertą. Uprawniony jest zatem wniosek, że ustawodawca jedynie w przypadku przedłużania przez wykonawców terminu związania ofertą na wniosek zamawiającego wymaga złożenia przez nich odrębnego oświadczenia, tj. zgody na takie przedłużenie.  Oznacza to dopuszczenie możliwości wyrażenia woli wykonawcy - w przypadku działania przez wykonawcę z własnej inicjatywy -przedłużenia terminu związania ofertą, poprzez przedłużenie ważności wadium. Wówczas termin związania ofertą będzie tożsamy z terminem ważności wadium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00