Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. US24/1110/443/273/2004/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Czy w przypadku sprzedaży używanych samochodów dokonywanej w wykonaniu umowy komisu ( tj. sprzedaży we własnym imieniu, ale na rachunek cudzy) możliwe jest zastosowanie specjalnych zasad opodatkowania polegających na opodatkowaniu marży, przewidzianych w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez dostawę towarów w myśl nowej ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oznacza to, że podmioty wykonujące czynności na podstawie umowy komisu od 01.05.2004r. rozliczając podatek według zasad ogólnych., tak jak inni podatnicy dokonujący np. sprzedaży towarów.W art. 7 ust. 1 pkt. 3 i 4cyt. ustawy zawarta została definicja " dostawy towarów". Z definicji tej wynika, że przez dostawę towarów rozumie się również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: miedzy komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej, a także wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.Wynika stąd, iż sprzedaż komisowa stała się z dniem 01.05.2004r. dostawą towarów, w przeciwieństwie do okresu sprzed tej daty, kiedy należała do czynności z zakresu świadczenia usług.W poprzednim stanie prawnym przyjęcie towaru w komis nie powodowało powstania obowiązku podatkowego. Komisant dokonywał sprzedaży towaru na własny rachunek, lecz w imieniu komitenta.Należy jeszcze zwrócić uwagę na rozliczenie podatku VAT należnego od umów komisu zawartych przed 01.05.2004r. W przypadku, zatem umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przez dniem 1 maja 2004r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, to zarówno u komisanta, jak i komitenta obowiązek podatkowy oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad obowiązujących w ustawie z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 11 poz. 50 ze zm). Powyższe uregulowane jest w art. 171 ustawy z dnia 11 marca 2004r. cytowanej wyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00