Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.01.2004, sygn. PI/005 ? 459/03/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Z uwagi na zaistniały stan faktyczny, Podatnik zwraca się o potwierdzenie czy przedstawiona i stosowana metoda rozliczenia podatku od towarów i usług jest prawidłowa.

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Zapytujący jest państwowym funduszem celowym powołanym do realizacji wypłat świadczeń pracowniczych na podstawie ustawy z dnia 29.12.1993r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która to działalność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Od października 2001r. zarządza nieruchomością przejętą w zamian za zwolnienie z długu i część powierzchni budynku wynajmuje innym podmiotom gospodarczym. Według podatnika czynność ta zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podlega opodatkowaniu. Natomiast z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT wynika uprawnienie podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W swoim wystąpieniu podatnik przedstawił założenia kosztów, które określają procentowy udział poszczególnych czynników przy rozliczeniu podatku VAT zawartego w zakupach dotyczących wynajmu. Podatek ten jest odliczany w takiej części, w jakiej budynek ten służy czynnościom opodatkowanym. W związku z tym zastosowano procentowy wskaźnik udziału powierzchni wynajmowanej do powierzchni użytkowej budynku. Na podstawie przedstawionego rozliczenia powierzchnia podlegająca wynajmowaniu stanowi łącznie 74,48% powierzchni użytkowej budynku i w tej wysokości stosowany jest wskaźnik do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie energii cieplnej, energii elektrycznej, zużycia wody i odprowadzenia ścieków, wywozu nieczystości i dozorach.Natomiast do odliczenia podatku VAT przy zakupie usługi sprzątania obiektu podatnik stosuje wskaźnik 10,43% co odpowiada powierzchni wspólnej przypadającej na wynajem, ponieważ poszczególni najemcy sprzątają wynajmowane pomieszczenia we własnym zakresie. Przyjęte wskaźniki zostały przedstawione przez podatnika na podstawie faktycznych kosztów związanych z funkcjonowaniem i eksploatacją budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00