Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.11.2004, sygn. PP.443/119/04, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. PP.443/119/04

Pytanie dotyczy określenia stawki podatku od towarów i usług na dostawę lokalu użytkowego wraz z udziałem 1/100 prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz kwalifikacji, czy przychód ze sprzedaży nieruchomości jest przychodem z działalności gospodarczej, a także sposobu ustalenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Pytanie podatnika

Dostawa używanych budynków lub ich części, korzysta ze zwolnienia z VAT, jeżeli od końca roku w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat, pod warunkiem że w stosunku do tych budynków nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Jeżeli jednak przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie budynku (jego części), w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków oraz użytkował ten budynek (jego część) w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych, zwolnienie nie będzie miało zastosowania (art. 43 ust. 1 pkt 2 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 6 ustawy o VAT).Z pisma podatnika wynika, iż zostały spełnione warunki, aby dostawę używanego lokalu użytkowego w którym prowadzony był sklep uznać za towar używany, zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z zapisami w nowej ustawie, grunt jest towarem (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Na podstawie art. 29 ust. 5 cyt. wyżej ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Natomiast w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wys. 0%.Z powołanego przepisu wynika, że w przypadku transakcji których przedmiotem jest grunt, na którym znajdują się budynki lub budowle, opodatkowaniu według właściwej stawki podlega sprzedaż budynków natomiast grunt nie stanowi samodzielnego przedmiotu takiej transakcji. Jego wartość podwyższa wartość budynków bądź budowli. W konsekwencji, o tym czy w określonym przypadku sprzedaż taka podlega opodatkowaniu przesądza status budynków bądź budowli. Jeżeli zatem przedmiotem transakcji jest lokal użytkowy spełniający kryteria towaru używanego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy to również grunt jest zwolniony z opodatkowania. Biorąc powyższe pod uwagę dostawa (sprzedaż) lokalu użytkowego wraz z udziałem 1/100 prawa wieczystego użytkowania gruntu na którym położony jest budynek, podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00