Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.10.2004, sygn. NUPD/415/F/24/KR/2004, Urząd Skarbowy w Polkowicach, sygn. NUPD/415/F/24/KR/2004

Jak ewidencjonować przychód z najmu w przypadku gdy podatnik sam nie prowadzi działalności gospodarczej oraz jakie podatki płaci i jak je rozlicza.

Pytanie podatnika

W stanie prawnym obowiązującym w 2004 roku istnieją dwa akty prawne regulujące sprawę opodatkowania przychodów z najmu tj.- ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tzw. zasady ogólne,- ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U Nr 144, poz. 930 ze zm.)W pierwszym ww. akcie prawnym w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Wśród nich w pkt 6 został wymieniony najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze ..., z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.W drugim ww. akcie prawnym w art. 1 pkt 2 został wymieniony jako źródło przychodu podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.Powyższe uregulowania oznaczają prawo do rozliczenia się przychodów z najmu na zasadach ogólnych lub ryczałcie zarówno osobom fizycznym nie prowadzącym działalność gospodarczą jak i przedsiębiorcom, pod warunkiem, że przedmiot najmu nie ma związku z prowadzeniem firmy. Nadal natomiast przychodem z działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będą wpływy z wynajmu majątku trwałego firmy.Nadmienia się, że w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarto definicję pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, według której jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00