Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. 1473/WP/172/11/05/JK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1473/WP/172/11/05/JK

Czy podatnik ma prawo wskazać jako właściwy niemiecki Urząd Skarbowy w celu rozliczenia tam podatku od dywidendy wypłaconej przez polską spółkę?

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku firmy..... żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z póź. zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Pani .... - obywatel polski zamieszkała formalnie : na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Niemiec, faktycznie : na terytorium Niemiec , pracująca na terytorium Niemiec i rozliczająca się z dochodu uzyskanego z pracy w tamtejszym Urzędzie Skarbowym - będąc wspólnikiem Spółki" .... z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada prawo do wypłaty dywidendy za rok ubiegły. Biorąc pod uwagę zastaną sytuację faktyczną oraz obowiązek rozliczenia uzyskanego dochodu z kapitału Pani ..... winna złożyć stosowną deklarację oraz zgodnie z jej treścią, za pośrednictwem spółki, odprowadzić naliczony podatek właściwemu Urzędowi Skarbowemu. W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Spółka zadaje pytanie :czy Pani..... ma prawo wskazać jako właściwy niemiecki Urząd Skarbowy w celu rozliczenia tam podatku dochodowego powstałego w związku z rozważaną wypłatą, dywidendy przez Spółkę? Zdaniem Spółki, ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawach opodatkowania osób nie mających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania odwołuje się do umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W przedstawionej sytuacji zastosowanie będzie miała Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisana w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. , a nie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. Z treści art.10 pkt.1 pierwszej umowy wynika, że dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Spółka stoi na stanowisku, iż Pani może rozliczyć uzyskany dochód z tytułu dywidendy pochodzącej ze spółki polskiego prawa handlowego, w kraju, w którym faktycznie mieszka i rozlicza się z Urzędem Skarbowym tj. na terenie Niemiec ( zawiadamiając o tym fakcie uprzednio właściwy Urząd Skarbowy na terytorium Polski).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00