Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.10.2005, sygn. PD2/415-31/05/60093, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PD2/415-31/05/60093

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi przez pracownika i wypłaconymi przez pracodawcę kosztami przejazdów z lotniska do hoteli i na lotnisko oraz lokalnych przejazdów w trakcie odbywania zagranicznej podróży służbowej, a ryczałtami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku?

Pytanie podatnika

We wniosku zostały postawione dwa pytania:1. dotyczące sytuacji gdy pracownik otrzymuje pełną dietę z tytułu zagranicznej podróży służbowej, a z dokumentów hotelowych (voucher, faktura) wynika, że cena obejmuje nocleg wraz ze śniadaniem, to czy część diety (15%) przeznaczonej na pokrycie kosztów śniadania winna stanowić dochód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,2. dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi przez pracownika kosztami przejazdów z lotniska do hoteli i na lotnisko oraz lokalnych przejazdów w trakcie odbywania zagranicznej podróży służbowej a ryczałtami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.Stanowisko organu podatkowego na każde z tych pytań stanowi odrębne postanowienie. Niniejsze postanowienie stanowi odpowiedź na drugie z zadanych pytań.Stan faktyczny: Przepisy dotyczące delegacji przyznają pracownikom ryczałty dotyczące przejazdów:- z lotniska do hoteli i na lotnisko,- lokalnych przejazdów w trakcie pobytu w delegacji.W niektórych przypadkach np. związanych z porą przylotu czy odlotu, pracownicy uzyskują zgodę pracodawcy na przejazd na lotniska i z lotniska a także na przejazdy z hotelu do zakładu taksówką. Wnioskodawca zwraca swoim pracownikom kwotę faktycznie poniesionych z powyższego tytułu wydatków w wysokości wyższej od limitów zakreślonych na ten cel w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt czy różnica między faktycznie poniesionymi wydatkami na przejazdy (taxi) a ryczałtami na te przejazdy wynikającymi z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00