Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.07.2005, sygn. OG/005/73/PDII/22/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach, sygn. OG/005/73/PDII/22/2005

Jak i czy należy udokumentować fakty, by uniknąć płacenia podatku z tytułu różnic w opodatkowaniu w Polsce i w Rosji ? Czy należy składać w trakcie pracy w Rosji jakieś dokumenty w Urzędzie Skarbowym ?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:
Z wniosku wynika, że od 01.06.2005 r. wyjeżdża Pan do pracy do Federacji Rosyjskiej, będzie zatrudniony według rosyjskiego prawa pracy w firmie w Moskwie(przewidywany czas pracy - kilka lat). W tym okresie będzie Pan mieszkał w Rosji wraz z rodziną, będziecie tam zameldowani.

Pytanie strony:
Jak i czy należy udokumentować w/w fakty, by uniknąć płacenia podatku z tytułu różnic w opodatkowaniu w Polsce i w Rosji?
Czy należy składać w trakcie pracy w Rosji jakieś dokumenty w Urzędzie Skarbowym?
Na tle tych okoliczności podatnik formułuje stanowisko, że rozliczenie podatkowe za 2005 r. zostanie złożone w Polsce i obejmie dochody osiągnięte przez oboje małżonków w Polsce oraz męża z Rosji, natomiast każdy cały rok podatkowy spędzony w Rosji nie podlega rozliczeniu w Polsce.

Ocena prawna stanu faktycznego: Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Z powyższego wynika, że kluczową kwestią, od której zależy zakres obowiązku podatkowego jest miejsce zamieszkania.Ustawa podatkowa nie zawiera definicji pojęcia miejsca zamieszkania. W tej sytuacji należy korzystać z regulacji zawartych w art. 25 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) zgodnie z którym Jednakże przepisy art. 3 ust. 1 i 2a zgodnie z art. 4a cytowanej ustawy - stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00