Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.01.2005, sygn. IB-1-415/59/2005, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie, sygn. IB-1-415/59/2005

Czy otrzymane przez sędziów sportowych kwoty z tytułu rozliczenia kosztów podróży stanowią koszt uzyskania przychodu i czy w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 27.12.2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym kwot wypłaconych sędziom sportowym z tytułu rozliczenia kosztów podróży informuje:Z pisma Klubu wynika, że decyzją Zarządu PZKosz. z dnia 02.09.2004r. w sprawie zasad rozliczeń kosztów podróży sędziów szczebla centralnego wprowadzono kwoty pieniężne przysługujące sędziom z tytułu przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zawodów.Wysokość przysługujących kwot od 10 do 150 zł uzależniona została od odległości mierzonej drogą kolejową pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem zawodów.Jednocześnie z pkt II zasad rozliczania wynika, że sędziom nie przysługuje rozliczenie diet, dojazdu i ryczałtu noclegowego.W tym stanie faktycznym Klub zwrócił się z prośbą o ocenę zajętego stanowiska, zgodnie z którym wypłacone kwoty pieniężne z tytułu rozliczenia podróży stanowią koszt uzyskania przychodu sędziego i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.Zgodnie z art.13 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1, pkt 2 w/w ustawy.Stosownie do przepisu art. 11 ust 1 w/w ustawy przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.W świetle powyższych przepisów otrzymane przez sędziego z tytułu prowadzonych zawodów sportowych wynagrodzenie i inne należności z tego tytułu w tym kwoty pieniężne z tytułu zwrotu kosztów podróży do miejsca prowadzenia zawodów stanowić będą .W związku z powyższymi unormowaniami kwestie zwolnienia z opodatkowania przez sędziów kwot z tytułu rozliczenia kosztów podróży rozpatrywać należy w kategoriach przychodu i dochodu podatnika a nie kosztów uzyskania przychodu.Opodatkowaniem podatkiem dochodowym, zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 i 2 w/w ustawy podlega dochód, który stanowi nadwyżkę sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania.W myśl zasady wyrażonej w wyżej powołanym przepisie opodatkowaniem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 pkt. 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 16 pow. ustawy z opodatkowania podatkiem dochodowym zwolnione zostały diety i inne należności za czas:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00