Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.08.2005, sygn. ŁUS-III-2-443/185/05/MJS, Łódzki Urząd Skarbowy, sygn. ŁUS-III-2-443/185/05/MJS

Wniosek dotyczy sposobu rozliczenia transakcji nabycia tzw. biznesu mrożonkowego w przypadku powstania u nabywcy dodatniej lub ujemnej wartości firmy wartości firmy.

Pytanie podatnika

Z wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącego odliczania podatku naliczonego wykazanego w fakturze dokumentującej zakup tzw. biznesu mrożonkowego w przypadku powstania u nabywcy ujemnej wartości firmy - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikało, iż Spółka zamierza nabyć tzw. biznes mrożonkowy. Jak wskazano we wniosku, ze względu na mechanizmy korekty wbudowane w transakcję, przed jej zakończeniem niemożliwe było ustalenie ostatecznego wyniku transakcji - to znaczy ustalenie, czy w wyniku transakcji powstanie tzw. dodatnia, czy ujemna wartość firmy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dlatego też wniosek dotyczył dwóch wariantów wyniku transakcji - po pierwsze, wariantu, w którym powstaje tzw. dodatnia wartość firmy i po drugie, wariantu, w którym powstaje tzw. ujemna wartość firmy. Dnia 06.06.2005 r. do tut. Urzędu wpłynęło pismo Spółki z dnia 02.06.2005 r., w którym wskazano, iż przedmiotowa transakcja została zaplanowana na dzień 30.06.2005 r., a z pisma Spółki z dnia 13.07.2005 r. wynika, iż w dniu tym transakcji rzeczywiście dokonano i dodatkowo - iż w wyniku przeprowadzonej transakcji powstała ujemna wartość firmy.

W ramach w/w transakcji Spółka nabyła od sprzedawcy materialne i niematerialne składniki majątku związane z tzw. biznesem mrożonkowym, który stanowił część działalności sprzedawcy. Jak wynika z wniosku sprzedawca prowadził działalność w zakresie produkcji soków owocowych, produkcji koncentratów oraz w zakresie produkcji mrożonek. Produkcja mrożonek oraz przeważająca część produkcji koncentratów owocowych na potrzeby produkcji soków odbywała się w zakładzie w P. (tzw. produkcja soków). Działalność sprzedawcy związana z produkcją mrożonek oraz przeważająca część działalności w zakresie produkcji koncentratów owocowych przeznaczonych dla klientów przemysłowych (w/w biznes mrożonkowy) była u sprzedawcy skoncentrowana w zakładach produkcyjnych w R. i S. Oba zakłady produkcyjne ściśle ze sobą współpracowały w zakresie produkcji i składowania oraz pełniły u sprzedawcy funkcję centrów logistycznych. Biuro zarządu sprzedawcy obsługiwało przy tym zarówno produkcję soków, jak i biznes mrożonkowy - przez sprawowanie ogólnego nadzoru nad całością działalności sprzedawcy oraz wykonywanie obsługi sprzedaży wszystkich wyrobów sprzedawcy, przy czym koszty zarządu związane z biznesem mrożonkowym były wyodrębniane poprzez identyfikację osób zajmujących się w biurze zarządu obsługą biznesu morżonkowego. Każdy z zakładów produkcyjnych stanowił odrębny oddział sprzedawcy i był wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako odrębna jednostka organizacyjna, jednakże żadna z części działalności sprzedawcy nie była prowadzona w formie zakładu lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Sprzedawca sporządzał wprawdzie bilanse oraz rachunki wyników dla poszczególnych części działalności, lecz były one przeznaczone na potrzeby wewnętrzne sprzedawcy - w szczególności dla potrzeb zarządzania. Sprzedawca sporządził odrębny bilans pro forma oraz rachunek wyników dla biznesu mrożonkowego za lata obrotowe 2002/2003 oraz 2003/2004, ale jak wskazano wyżej nie prowadził dla biznesu mrożonkowego samodzielnego bilansu w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00