Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.02.2005, sygn. PF-2-415/199/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. PF-2-415/199/04

Czy do skorzystania z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu mieszkaniowego wystarczy decyzja o pozwoleniu na użytkowanie oraz zatwierdzająca projekt budowlany budynku mieszkalnego, w sytuacji gdy wybudowany budynek mieszkalny stał się samowolą budowlaną i podatnicy zobowiązani zostali do uiszczenia opłaty legalizacyjnej?

Pytanie podatnika

W 2002r. podatnicy zakupili nieruchomość z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego (stan surowy zamknięty) oraz zbiornika bezodpływowego na ścieki sanitarne. Przy podpisywaniu aktu notarialnego sprzedający okazali decyzję Starosty zatwierdzającą projekt budowlany i obejmującą pozwolenie na budowę przedmiotowego budynku mieszkalnego oraz zbiornika bezodpływowego na ścieki sanitarne. W obecności notariusza sprzedający oświadczyli ponadto, iż budowa została rozpoczęta zgodnie z pozwoleniem na budowę. Po zakupie przedmiotowej nieruchomości podatnicy kontynuowali budowę budynku mieszkalnego.W 2002r. podatnicy podpisali umowę o kredyt mieszkaniowy, zaciągając kredyt na dokończenie budowy i wykończenie domu. Począwszy od listopada 2002r. przez cały 2003r. i 2004r. podatnicy spłacali odsetki od kredytu. Po zakończeniu prac budowlanych okazało się, iż przedmiotowa decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i wydająca pozwolenie na budowę została sfałszowana. Wydział Administracji Techniczno-Budowlanej nie wydawał pozwolenia na budowę. Starostwo Powiatowe zawiadomiło Prokuraturę Rejonową o popełnieniu przestępstwa. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, wybudowany budynek mieszkalny stał się samowolą budowlaną, zatem organ nadzoru budowlanego wymierzył podatnikom opłatę legalizacyjną w wysokości 30.000,00 zł. Na skutek uiszczenia opłaty legalizacyjnej i przedstawienia kompleksowej dokumentacji projektowej, w 2004r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany przedmiotowego budynku mieszkalnego, legalizując tym samym samowolę budowlaną, a następnie decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00