Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. US-PD-I/415/1/20/05, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I/415/1/20/05

Jaki jest moment zaliczenia do przychodów otrzymanej zaliczki na poczet usługi montażu okien oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłaconej zaliczki producentowi na okna.

Pytanie podatnika

Ze złożonego wniosku wynika, że podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na poczet usługi montażu okien, która zostanie wykonana w lutym lub w marcu, klient wpłaca zaliczkę w styczniu. Na kwotę otrzymanej zaliczki podatnik wystawia fakturę VAT w styczniu. W związku z powyższym podatnik uważa, że można ewidencjonować otrzymaną zaliczkę jako przychód w dacie wystawienia faktury VAT a nie w dacie realizacji zamówienia (usługi).W związku z realizacją zamówienia, które ma miejsce w lutym, zaliczkę producentowi na okna podatnik wpłaca w styczniu. Na kwotę wpłaconej zaliczki podatnik otrzymuje fakturę VAT w styczniu. W związku z czym podatnik uważa, że można ewidencjonować powyższą zaliczkę jako koszt uzyskania przychodów w dacie wystawienia faktury VAT a nie w dacie realizacji zamówienia (usługi).W świetle obowiązujących przepisów definicję przychodu z działalności gospodarczej zawiera art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W myśl tego przepisu przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszy o należny podatek od towarów i usług. Zaliczka jest kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności i nie stanowi formy zabezpieczenia umowy. Jeżeli zobowiązanie zostanie należycie wykonane, przekazana zaliczka będzie zaliczona na poczet należnego świadczenia, a w przeciwnym razie strona dająca zaliczkę będzie mogła domagać się jej zwrotu (oraz naprawienia ewentualnej szkody).Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. Wynika stąd, że przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za wykonanie przez przedsiębiorcę świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00