Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. II US pb IB / 415 - 31 / 142a/31 / 05 / KSz, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. II US pb IB / 415 - 31 / 142a/31 / 05 / KSz

czy testament sporządzony u notariusza jest wystarczającym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego ?;czy ewentualnemu korzystaniu z ulgi remontowej w związku z w/w lokalem nie przeszkadza to, że jest to drugie mieszkanie podatniczki ?; jakie znaczenie ma tu fakt, że do tej pory podatniczka nie zameldowała się w tym mieszkaniu ?; jaką rolę odgrywa w tej sprawie fakt, że pierwsze nakłady wykazane w zeznaniu podatkowyma dotyczące remontu mieszkania wystąpiłyby w roku 2004 ?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Z pism podatniczki wynika, iż w rocznym zeznaniu podatkowym wykazała wydatki poniesione na remont i modernizację mieszkania, które zajmuje w miejscowości A na podstawie tytułu prawnego jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Podatniczka wskazuje, że w 1998 roku zmarła jej ciocia, po której podatniczka odziedziczyła niewielkie mieszkanie o powierzchni 16,20 m#178; w miejscowości B. Ciocia zajmowała je na podstawie prawa własności jako mieszkanie stanowiące odrębną nieruchomość. Podatniczka wskazuje, iż tytułem prawnym do tego mieszkania jest sporządzony u notariusza testament. Mieszkanie to mieści się w bloku i należy do wspólnoty mieszkaniowej. Akt własności i wpisy do księgi wieczystej są na nazwisko zmarłej cioci podatniczki.Podatniczka zaznacza, iż od 1998 roku do chwili obecnej jest użytkownikiem tego mieszkania, tj. mieszkanie to przeznaczyła na własne cele mieszkaniowe i korzysta z niego podczas dość częstych wyjazdów do miejscowości B, gdzie ma rodzinę. Ponadto podatniczka ponosi wszelkie opłaty związane z tym mieszkaniem takie jak: czynsz, podatek, opłata za energię. Podatniczka nie ma natomiast potwierdzenia nabycia spadku przez sąd. Na tle zaistniałego stanu faktycznego pytania podatniczki dotyczą następujących kwestii:- czy rzeczywiście mogłaby ona przy korzystaniu z ulgi remontowej uwzględnić również wydatki poniesione na to mieszkanie w miejscowości B, a w związku z tym czy testament sporządzonyu notariusza jest wystarczającym tytułem prawnym do tego mieszkania /w swoim wniosku podatniczka powołała się na artykuł z Gazety Prawnej z dnia 12-14 listopada 2004 r., w którym to jako tytuł prawny do lokalu wymienia się m.in. dowód stwierdzający nabycie w drodze spadku; nadmieniając przy tym, że w Gazecie Prawnej z końca lutego lub początku marca br. jako tytuł prawny do lokalu wymieniony był wyraźnie testament/ ?- czy ewentualnemu korzystaniu z ulgi remontowej w związku z w/w lokalem nie przeszkadza to, że jest to drugie mieszkanie podatniczki ?- jakie znaczenie ma tu fakt, że do tej pory podatniczka nie zameldowała się w tym mieszkaniuw miejscowosci B ?- jaką rolę odgrywa w tej sprawie fakt, że pierwsze nakłady wykazane w zeznaniu podatkowyma dotyczące remontu mieszkania w miejscowości B wystąpiłyby w roku 2004 ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00