Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. RO ?XV/443/VAT-532/175/RF/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO ?XV/443/VAT-532/175/RF/05

Czy w przypadku zapłaty przez kontrahenta na rzecz spółki kwoty marży ustalonej w umowie, spółka będzie zobowiązana do dokonania potwierdzenia tej czynności poprzez wystawienie faktury VAT na sprzedaż usługi - premia za sprzedaż towarów?

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 27.09.2005 r. (data wpływu- 29.09.2005 r.) Spółka zwróciła sięz prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła w 2005r. umowę o współpracy z inną spółką prawa handlowego . Umowa ta przewiduje m.in. sprzedaż przez Spółkę na rzecz tej drugiej spółki towarów. Zapisy szczególne przedmiotowej umowy przewidują późniejszą sprzedaż nabytych przez tą spółkę towarów na rzecz dalszych odbiorców, w cenie powiększonejo ustaloną między stronami marżę. Marża niniejsza jest obliczana jako różnica między ceną zakupu i ceną sprzedaży towarów przez kontrahenta Spółki. Dalsze zapisy umowy przewidują, iż Spółka otrzyma część wartości marży uzyskanej przez kontrahenta przy sprzedaży odbiorcom. Obliczenie tej wartości oraz jej zapłata na rzecz Spółki dokonana zostanie po zrealizowaniu sprzedaży przedmiotowego towaru przez kontrahenta do odbiorców i otrzymaniu od nich zapłaty według reguł określonych umową.W zawartej umowie wskazano, iż premia jest nagrodą, dodatkowym wyróżnieniem, najczęściej w formie pieniężnej. Premia ma charakter motywacyjny i ma na celu podnoszenie efektywności współpracy. Wypłata premii będzie formą dzielenia sięzyskiem z dostawcą wypracowanym przy jego udziale i związana jest z całokształtem realizowanej przez strony umowy sprzedaży.Towar będący przedmiotem w/w umowy został już wydany kontrahentowi. Obowiązek podatkowy - w podatku od towarów i usług - przy czynnościach sprzedaży towarów powstaje na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 -5 ustawy o VAT, a więcz chwilą wydania towaru. Z uwagi na to, że wydanie towaru powinno być udokumentowane fakturą VAT, Spółka wystawiła kontrahentowi przedmiotową fakturę. We wspomnianej fakturze Spółka określiła wartość przedmiotu sprzedaży na kwotę równą wartości ich zakupu (nie powiększoną o marżę). Czynność ta podyktowana była faktem, iż - zgodnie z przyjętą w umowie wolą stron - obliczenie wartości marży było możliwe dopiero po określeniu wartości towaru sprzedanego odbiorcom przez kontrahenta, a wartość ta - w terminie wystawienia faktury VAT- nie była znana.Obecnie kontrahent dokonał sprzedaży w/w towaru oraz uzyskał zapłatę. Spółka, chcąc wyegzekwować na kontrahencie wywiązanie się z obowiązków nałożonych na nią w/w umową pragnie otrzymać kwotę równą wartości marży przyjętej w umowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00