Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2006, sygn. US15/POIII/29/443/AG/06, Urząd Skarbowy w Ostrołęce, sygn. US15/POIII/29/443/AG/06

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy naruszył obowiązującą ustawę o podatku VAT i czy jest obowiązany do odprowadzenia podatku VAT od tłumaczeń wykonywanych na żądanie organów wymiaru sprawiedliwości.

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Stan faktyczny:Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług tłumaczeń. Jednocześnie pełni rolę tłumacza przysięgłego dokonując tłumaczeń na zlecenie organów sprawiedliwości.Podatnik informuje, że dla usług tłumacza przysięgłego na zlecenie tych organów / Sądu Okręgowego w Ostrołęce/ stosował zgodnie z informacją uzyskaną w księgowości sądu -stawkę zwolnioną. Zdaniem Podatnika sposób wystawiania faktur dla organów wymiaru sprawiedliwości nie ma pokrycia w jednoznacznych aktach prawnych, gdyż w rozporządzeniach wykonawczych Minister Sprawiedliwości ustala obowiązujące stawki za czynności tłumacza przysięgłego, które jeśli nie wskazywały , że jest to kwota brutto czy netto- Podatnik uznał, że nadal w/w czynności tłumacza przysięgłego są zwolnione z podatku VAT. Po przypadkowym zapoznaniu się z pismem Ministra Sprawiedliwości z dn. 27.X.2005r. , Podatnik pozyskał wiadomość , że m.in. stawki wynagrodzeń przyznawane przez sąd za czynności tłumaczy przysięgłych stanowią kwotę brutto, tzn. zawierają podatek VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00