Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2006, sygn. 1472/ROP1/423-293/06/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-293/06/MC

Czy ustanowienie przez Wnioskodawcę na rzecz korzystającego, (niezależnie od zawartej równocześnie między Wnioskodawcą a korzystającym umowy leasingu nieruchomości) ograniczonego prawa rzeczowego w postaci użytkowania nieruchomości, bez określenia wynagrodzenia z tego tytułu, stanowić będzie dla Wnioskodawcy nieodpłatne udostępnienie nieruchomości, o którym mowa w treści art. 13 ust. 1 ustawy?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 14 września 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 19 września 2006 r.)

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, jako podmiot prowadzący działalność leasingową zamierza zawierać w przyszłości umowy tzw. leasingu operacyjnego (tj. spełniające postanowienia art. 17b ustawy) jak i umowy tzw. leasingu finansowego (tj. spełniające postanowienia art. 17f ustawy), których przedmiotem będą nieruchomości wykorzystywane na cele komercyjne, tj. lokale znajdujące się w tych nieruchomościach będą przeznaczone na wynajem (np. na cele biurowe, jako powierzchnia handlowa itp). Biorąc pod uwagę treść art. 17a pkt 1 ustawy oraz art. 7091 kodeksu cywilnego a także charakter przedmiotu leasingu, Wnioskodawca (jako finansujący) będzie zobowiązany do oddania przedmiotu leasingu korzystającemu do używania i pobierania pożytków. Spółka podkreśla, iż w przypadku oddania w leasing nieruchomości, o których mowa w niniejszym wniosku, pożytkiem z rzeczy (czyli z nieruchomości), będą należności z tytułu umów najmu zawartych z najemcami poszczególnych lokali położonych na nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00