Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2006, sygn. 1473/WV/443/734/158/2006/ACH, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1473/WV/443/734/158/2006/ACH

1. Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od importowych środków trwałych w przypadku gdy wydatki na nabycie tych środków zostaną spółce zrefundowane? 2. Czy bez względu na fakt zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od importowanych środków trwałych czy materiałów, w każdym przypadku gdy jest importerem ze względu na fakt, iż zgodnie z art.5 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. opodatkowana jest sama czynność importu?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.09.2006r. ( data wpływu do tut. Urzędu ), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresui sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 5 ust.1 pkt 3 , art. 86 ust.1 i ust.2 pkt 2 , art. 87 ust.3 , art. 88 ust. 1 pkt 2 , art. 88 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 ( Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm. )Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący : X jest podmiotem o rozbudowanej sieci sprzedaży. Obecnie głównym przedmiotem działalności podmiotu jest produkcja i sprzedaż artykułów AGD. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka zakupiła nowe urządzenie w USA umożliwiające jej rozszerzenie zakresu asortymentowego sprzedawanych artykułów.Spółka dokonała importu, odprawy celnej przedmiotowego urządzenia oraz odprowadziła podatek VAT należny związany z importem urządzenia do Polski. Urządzenie będzie zainstalowane i oddane do używania. Zakupione urządzenie umożliwi Spółce produkcję nowego asortymentu wyrobu na sprzedaż, na który znaleziono nabywcę. Produkcja nowego wyrobu wpłynie na zwiększenie przychodów spółki. Zakup przedmiotowego urządzenia pozostaje w związku z działalnością Spółki i służy wykonywaniu działalności opodatkowanej VAT. Przedmiotowe urządzenie jest dość drogie i w związku z tym ustalono, iż potencjalny zleceniodawca produkcji wyrobów produkowanych na przedmiotowej maszynie zobowiąże się do zwrotu na rzecz X wydatków poniesionych i związanych z kosztami uruchomienia przedmiotowej maszyny. Spółka zamierza wystawić notę obciążeniową na ten podmiot, zgodnie z którą zrefundowane zostaną wydatki poniesione na zakup oraz instalację przedmiotowego urządzenia ( cenę nabycia ). Zwrot kosztów nie obejmie podatku VAT należnego od importu urządzenia. Biorąc pod uwagę przepisy podatku dochodowego od osób prawnych - art 16 ust. 1 pkt 48 refundacja kosztów maszyny spowoduje, iż miesięczna wartość odpisów amortyzacyjnych będzie wyłączona z kosztów uzyskania przychodu, otrzymana refundacja nie będzie jednak stanowiła przychodu do opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00