Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2006, sygn. ZD/4061-191/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-191/06

Podatnik złożył zapytanie, czy jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości różnic kursowych powstających w związku ze spłatą rat opisanego we wniosku kredytu?

Pytanie podatnika

W dniu 8.08.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z kolei w dniu 20.10.2006r. wpłynęło do Urzędu Skarbowego uzupełnienie niniejszego podania, sporządzone w związku z wezwaniem Podatnika o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego.

Z przedstawionego w podaniu i jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest przedsiębiorstwem handlowym i prowadzi działalność przez sieć własnych marketów. Działalność bieżącą (handlową) oraz inwestycyjną (budowę marketów) prowadzi ze środków własnych oraz obcych. Fundusze obce pochodziły zarówno z kredytów bankowych jak i pożyczek od udziałowców. Umowy pożyczki zawarte z udziałowcami przewidywały, iż pożyczkobiorca może spłacić pożyczkę w dowolnym czasie wraz z należnymi odsetkami w całości lub w ratach bez dotrzymania terminu wypowiedzenia. Zgodnie z postanowieniami wspomnianych umów termin wypowiedzenia równy był okresowi jednego miesiąca. W dniach 28.10.2005r., 31.10.2005r. oraz 5.12.2005r. udziałowcy Spółki zażądali spłaty pożyczek w łącznej wysokości 15 mln euro. Spłata nastąpiła, jak informuje Wnioskująca, w dwóch ratach w wysokości 7 mln euro i 8 mln euro w dniach 10.11.2005r. oraz 9.12.2005r. ze środków bieżących Spółki.

W miesiącu wrześniu 2005r. Spółka zakończyła kolejną inwestycję, tj. budowę nowego marketu w W. W dniu 27.09.2005r. nastąpiło otwarcie tego marketu, a jego budowę sfinansowano ze środków własnych Spółki. Wartość początkowa aktywów trwałych wyniosła 68,0 mln zł (w tym grunt o wartości 15,2 mln zł).

W sierpniu 2005r. Spółka rozpoczęła starania o przyznanie kredytu hipotecznego. Bank przedstawił jedną z ofert kredytu już w 2003r. Środki z kredytu hipotecznego zostały przyznane Spółce 22.12.2005r. na postawie umowy kredytowej. W dniu 28.12.2005r. Spółka otrzymała środki z kredytu w wysokości 45 mln euro. Zgodnie z umową kredytową zawartą pomiędzy Wnioskującą a bankiem, kredyt przyznany Jej został na refinansowanie 100% nakładów inwestycyjnych poniesionych na budowę marketów w W, Soraz Ł. Spółka w pierwszej kolejności poniosła wydatki na budowę tych marketów, a następnie otrzymała środki z kredytu na wspomnianą budowę w formie refinansowania. Wpływ więc środków z kredytu poprzedzało zakończenie budowy marketów w całości. Kredyt hipoteczny został uruchomiony po przedłożeniu przez Wnioskującą w banku oświadczenia potwierdzającego wysokość poniesionych nakładów na budowę marketów w W, S oraz Ł. Ponadto, w umowie kredytowej wskazano, iż okres wykorzystania kredytu rozpoczął się od dnia udostępnienia środków z kredytu, pod warunkiem, m. in. przełożenia w banku opłaconych wniosków o wpis hipotek (na nieruchomościach w W, S oraz Ł). Dodatkowo, jedną z form zabezpieczenia wierzytelności banku z tytułu umowy kredytowej była, oprócz hipoteki, cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości wspomnianych powyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00