Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2006, sygn. P-I/423/27/IA/06, Podlaski Urząd Skarbowy, sygn. P-I/423/27/IA/06

Czy przy połączeniu spółki kapitałowej i osobowej powstanie po stronie spóki kapitałowej (przejmującej) dochód podlegający opodatkowaniu?

Pytanie podatnika

Wnioskiem z 12.04.2006r., Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka realizuje procedurę łączenia ze spółką jawną, w trybie art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Spółką przejmującą jest spółka kapitałowa. Wartość nominalna udziałów spółki z o.o. obejmowanych przez wspólników spółki osobowej jest mniejsza od wartości majątku przejmowanej spółki osobowej. Połączenie jest uzasadnione przyczynami ekonomicznymi.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy przy połączeniu spółki kapitałowej i osobowej powstanie po stronie spółki kapitałowej (przejmującej) dochód podlegający opodatkowaniu?

Według Spółki połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze spółką jawną, nie powoduje powstania w spółce przejmującej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Kwestie skutków podatkowych łączenia spółek dla spółki przejmującej reguluje art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie ze wskazanym przepisem, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, nie stanowi dochodu nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej lub dzielonej. Zdaniem podatnika powyższy przepis ma zastosowanie do wszystkich połączeń z udziałem spółek kapitałowych, w tym do połączenia spółki kapitałowej z udziałem spółki osobowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00