Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.05.2006, sygn. US.III/415-33/06, Urząd Skarbowy w Kętrzynie, sygn. US.III/415-33/06

Czy przekazanie żonie części majątku wykorzystywanego przez męża w jego działalności na jej działalność również prowadzoną w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy zawarte w piśmie z 31.03.2006 r., jako prawidłowe.

Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, iż Prowadzi Pan działalność polegającą na produkcji pieczarek. Dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych kwalifikowana jest ona jako przychód z działów specjalnych produkcji rolnej, zatem w zakresie tego podatku korzysta Pan na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z możliwości określenia dochodu na podstawie norm szacunkowych. W zakresie podatku od towarów i usług jest Pan czynnym podatnikiem VAT.Obecnie Pana żona przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji pieczarek, z której dochód dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych także będzie określany na podstawie norm szacunkowych, jak również będzie występowała jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Będzie ona korzystała w związku z tym z majątku trwałego i ruchomego nabytego (wytworzonego) w celu prowadzenia przez Pana produkcji pieczarek. Żona dla potrzeb swojej produkcji będzie korzystała z części majątku nieruchomego stanowiącej odrębne obiekty (budynki pieczarkarni), natomiast wspólnie będziecie Państwo wykorzystywać takie obiekty jak kotłownia, budynki gdzie produkowane jest podłoże oraz wszelkie potrzebne do tej działalności maszyny i urządzenia. Cały majątek zgromadzony dla celów produkcji pieczarek, ze względu na panujący w Państwa małżeństwie ustrój wspólności majątkowej, stanowi współwłasność łączną małżonków.Pana żona prowadząc działalność na własne nazwisko w potrzebnym jej zakresie dokonywać będzie zakupu surowców do produkcji podłoża, zakupu grzybni, opału do kotłowni itp. Oprócz tego, w przypadku braku odrębnych liczników (np. tam gdzie wspólnie będziecie Państwo korzystali z nieruchomości dla celów produkcji podłoża) będzie Pan obciążał żonę poprzez refakturowanie kosztami zużytych przy prowadzonej przez nią produkcji mediów takich jak woda i energia elektryczna. Zużycie mediów będzie określane tu proporcjonalnie do ilości wyprodukowanego podłoża lub w innych sytuacjach - proporcjonalnie do powierzchni uprawy prowadzonej przez żonę.Wątpliwości Pana dotyczą kwestii, czy w opisanej sytuacji, w związku z wykorzystaniem majątku przez żonę jako odrębnego podatnika, ciążą na nim obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?Pana zdaniem, udostępnienie żonie majątku nieruchomego oraz ruchomego dla potrzeb jej działalności w zakresie produkcji pieczarek nie skutkuje u niego powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00