Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.01.2007, sygn. RO/443-67/06, Świętokrzyski Urząd Skarbowy, sygn. RO/443-67/06

1. Według jakiego kursu należy przeliczyć faktury korygujące z tytułu zwrotu towarów na okoliczność reklamacji, które to towary zakupiono w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia i w jakim okresie należy ujmować wewnętrzne faktury korygujące wystawione na podstawie w/w faktur korygujących? 2. Według jakiego kursu należy przeliczyć notę uznaniową z tytułu rekompensaty poniesionych kosztów wynikających z wadliwości dostarczonego materiału przez kontrahenta zagranicznego i czy nota ta z w/w tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? 3. Według jakiego kursu należy przeliczyć jedną notę uznaniową z tytułu rabatów udzielonych przez dostawcę unijnego w stosunku do czterech pierwotnych faktur i kiedy korektę faktury wewnętrznej ujmuje się do rozliczenia podatku VAT? 4. Czy po otrzymaniu od sprzedającego faktury z klauzulą, że towar do czasu zapłaty należności pozostaje własnością sprzedającego, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT przed dokonaniem zapłaty za tą fakturę?

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 11.10.2006 r. (data wpływu 16.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione w punktach 2 i 4 wniosku stanowisko Spółki jest nieprawidłowe, natomiast stanowisko Spółki wyrażone w punktach 1 i 3 wniosku Spółki jest prawidłowe.

Z treści pisma Spółki wynika, że:

Podatnik dokonuje z tytułu reklamacji zwrotu towarów, uprzednio zakupionych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, otrzymując fakturę korygującą, której wartości wyrażone w walucie obcej przelicza na złote.Zdaniem Spółki, fakturę korygującą z tytułu reklamacji należy przeliczyć wg kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Faktury korygujące powodują zmianę wysokości obrotu i kwot podatku wykazanych na fakturze pierwotnej. Zastosowanie innego kursu wymiany walut niż z faktury pierwotnej mogłoby powodować powstanie różnic kursowych w korygowanych wartościach, a taka sytuacja byłaby sprzeczna z zasadami określania i korygowania obrotu. Ponadto faktura korygująca jest wystawiona w celu korekty danych na fakturze pierwotnej, co również przemawia za stosowaniem kursu z faktury pierwotnej. Wg Spółki, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia przez dostawcę faktury pierwotnej. Wewnętrzne faktury korygujące wystawione z tytułu otrzymania faktury korygującej na okoliczność reklamacji, powinny być ujmowane w rozliczeniu za okres, w którym korekta wystawiona przez kontrahenta unijnego wpłynęła do Spółki.Podatek VAT należny i naliczony pomniejsza się w momencie otrzymania faktury korygującej zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. Spółka pyta: wg jakiego kursu należy przeliczyć faktury korygujące z tytułu zwrotu towarów na okoliczność reklamacji, które to towary zakupiono w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia i w jakim okresie należy ujmować wewnętrzne faktury korygujące wystawione na podstawie w/w faktur korygujących?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00