Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2007, sygn. PD/423-44/AK/07, Opolski Urząd Skarbowy, sygn. PD/423-44/AK/07

Spółka pyta o definicję ustawową zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.- zwanej dalej ustawą), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 27 października 2006r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27 października 2006r. (wpływ do tut. Urzędu 30.10.2006r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka A z siedzibą w miejscowości X, prowadzi wyłącznie działalność handlową w branży energetycznej oraz chemicznej. Dodatkowo jest właścicielem następujących instalacji: CDN, CDS I i II, preparacji smół i paków, stokażu smoły i produktów smołowych z LOS-em, zlokalizowanych na działkach w miejscowości Y, które stanowią własność osoby trzeciej. Spółka A wynajmuje powyższe instalacje na rzecz Spółki B. Spółka A dodatkowo posiada jeszcze inne niż wynajmowane Spółce B produkcyjne środki trwałe, które są wynajmowane na rzecz Spółki C. Spółka A nie prowadzi działalności produkcyjnej we własnym zakresie, gdyż majątek związany z produkcją jest wynajmowany Spółce B oraz innej Spółce C. Za najem powyższych instalacji oraz za wykonywanie obsługi technologicznej i operacyjnej instalacji (obsługa następuje przez zatrudnianie, a następnie udostępnianie wykwalifikowanych pracowników), Spółka A otrzymuje miesięczny czynsz od Spółki B, jak również od Spółki C Spółka B zobowiązana jest natomiast do utrzymywania wynajmowanych instalacji w należytym stanie technicznym, korzysta z wynajmowanych obiektów w celu prowadzenia własnej działalności produkcyjnej i handlowej. Spółka B prowadzi działalność na własny koszt i ryzyko oraz ponosi za nią pełną odpowiedzialność prawną. Ponadto Spółka B prowadzi na rzecz Spółki A usługi w zakresie prowadzenia spraw kadrowych i płacowych dla pracowników Spółki A zatrudnionych przy przedmiotowych instalacjach, za co Spółka B otrzymuje od Spółki A zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne. Spółka A zamierza dokonać restrukturyzacji poprzez wydzielenie wynajmowanych Spółce B środków trwałych związanych z działalnością produkcyjną oraz przeniesienie ich do istniejącej spółki Spółki B. Powyższa restrukturyzacja ma zostać przeprowadzona w formie podziału przez wydzielenie majątku do już istniejącego podmiotu na podstawie art. 529 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. nr 94, poz.1037 ze zm.). Dotychczasowa działalność Spółki A w zakresie handlu będzie kontynuowana przy wykorzystaniu aktywów, pasywów i posiadanych pracowników. Spółka A będzie też kontynuować działalność w zakresie wynajmu pozostałego majątku produkcyjnego na rzecz Spółki C. Natomiast Spółka B będzie kontynuować dotychczasową działalność produkcyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00