Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2007, sygn. ITPB1/415-280/07/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-280/07/IB

Czy z tytułu planowanej sprzedaży będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 27 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Wezwaniem z dnia 23 listopada 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Pana o uzupełnienie wniosku w zakresie wyczerpującego przedstawienia zdarzenia przyszłego.Pismem z dnia 7 grudnia 2007 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2001 r. nabył Pan nieruchomość (grunt niezabudowany), który zbył Pan w dniu 22 lutego 2002 r. na podstawie umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży z dnia 22 lutego 2002 r. nie została w całości wykonana, ponieważ nabywca (spółka z o.o.) nie zapłacił za nieruchomość. W konsekwencji, zawartą w formie aktu notarialnego umową z dnia 16 marca 2006 r. (Rozwiązanie umowy sprzedaży i przeniesienia własności) pomiędzy Panem a nabywcą umowa ta została rozwiązana, a nabywca przeniósł na Pana zwrotnie własność nieruchomości. W akcie notarialnym nie określono skutków prawnych rozwiązania umowy przenoszącej własność, odwołano się natomiast do treści art. 491 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym możliwe jest odstąpienie od umowy z mocą wsteczną (bo taka też jest istota instytucji wynikającej z art. 491 Kodeksu cywilnego). Jednocześnie z uwagi na to, iż przedmiotem umowy była nieruchomość, wykonanie umowy sprzedaży musiało nastąpić z Pana strony poprzez przeniesienie własności aktem notarialnym bezwarunkowym. Z kolei odstąpienie od umowy również mogło polegać jedynie na zwrotnym przeniesieniu własności przez podmiot wpisany w księdze wieczystej. Tryb rozwiązania (odstąpienie) umowy wynikający ze specyfiki przedmiotu (nieruchomość), nie wpływa natomiast na zmianę istoty instytucji odstąpienia, jako działającej wstecz (gdyby nabywca wpłacił jakąkolwiek część ceny, miałby prawo do zwrotu wpłaconych pieniędzy co wynikałoby właśnie z działania instytucji odstąpienia wstecz). W związku z brakiem zapłaty nie było zwrotu świadczeń wzajemnych. Aktualnie zamierza Pan sprzedać powyższą nieruchomość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00