Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.02.2008, sygn. 1401/OF-II/415-10/07/GT, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/OF-II/415-10/07/GT

Czy dokonując przekazania klientowi pożytków z przewłaszczonych na rzecz Banku papierów wartościowych, Bank jest zobligowany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pytanie podatnika


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 3 października 2007 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 20 września 2007 r. Nr 1471/DPF/415/65/ 2007/PP w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka


- uchylić postanowienie organu pierwszej instancji i uznać stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. w całości za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 29 czerwca 2007 r. Bank S.A. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny. Bank zawiera z klientami będącymi osobami fizycznymi umowę o linię kredytową zabezpieczoną papierami wartościowymi. Na mocy tej umowy klient uzyskuje możliwość finansowania swoich bieżących potrzeb do wysokości kwoty przyznanego kredytu. W celu zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań kredytobiorcy, w tym spłaty wszelkich wierzytelności Banku w postaci kwoty udzielonego kredytu wraz z należnymi odsetkami, prowizjami, opłatami i kosztami z nimi wiązanymi, klient ustanawia na rzecz Banku zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia na zabezpieczenie dłużnych papierów wartościowych, których emitentem jest podmiot zagraniczny. Skutkiem ustanowienia zabezpieczenia jest przeniesienie na Bank własności oraz wszelkich praw rzeczowych na przedmiocie zabezpieczenia. Zgodnie z treścią umowy do momentu całkowitej spłaty kredytu przewłaszczający jest jednak upoważniony do korzystania z pożytków wynikających z przewłaszczonych papierów wartościowych, pod warunkiem dokonywania terminowych spłat zabezpieczonych wierzytelności, a Bank, co do zasady, jest zobowiązany przekazywać klientowi wszelkie pożytki wynikające z przewłaszczonych papierów wartościowych. Możliwość wstrzymania wspomnianych wypłat ograniczona jest jedynie do sytuacji, w której wierzytelność stanie się wymagalna na skutek zaistnienia jednego z przypadków naruszenia warunków umowy lub pisemnego wypowiedzenia kontraktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00