Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2008, sygn. ITPB2/415-416/08/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-416/08/IB

Czy podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu sprzedaży udziałów ma Pan zapłacić od kwoty "x" powiększonej o środki pieniężne i pomniejszonej o długi a następnie pomniejszonej o kwotę "y", czy należy zapłacić podatek bez pomniejszania o kwotę "y"?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2008 r. (data wpływu 10 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 19 lutego 2007 r. jako właściciel udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością dokonał Pan sprzedaży udziałów w cenie umownej. Cena udziałów została określona na kwotę stałą "x" powiększoną o środki pieniężne na koncie i pomniejszona o długi spółki. Tak ustaloną cenę pomniejszono o ryczałtowo ustaloną kwotę "y", która miała stanowić równowartość przewidywanego zagrożenia finansowego związanego z toczącą się w spółce, której udziały były przedmiotem sprzedaży, kontrolą podatkową. Wobec tego, iż kontrola zakończyła się prawomocną decyzją nakazującą zapłatę do urzędu skarbowego kwoty "z", która jest mniejsza od kwoty "y" powstał spór sądowy pomiędzy mną a kupującym udziały (kupujący nie chce zapłacić tej kwoty uważając ją za nienależną). Na dzień dzisiejszy nie jest wiadoma cena, gdyż składa ona z elementu ruchomego "y". Ostateczna cena zostanie ustalona w oparciu o treść orzeczenia sądowego (które może zostać wydane nawet za kilka lat). Reasumując, sprzedający otrzymał za sprzedaż udziałów kwotę od sprzedającego (przelew bankowy). Ostatecznej ceny nie można określić dzisiaj, gdyż zależy ona od wyroku sądowego. Spór przed sądem dotyczy przede wszystkim ceny, a nie wyłącznie braku zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00