Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2008, sygn. ITPP2/443-397/08/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-397/08/EŁ

Czy można wystawić korektę faktury ze zmianą treści w nazwie towaru lub usługi, bez zmiany wartości netto sprzedaży i podatku należnego oraz czy brak potwierdzenia korekty o tej zmianie ze strony spółki, daje prawo ująć ją w rejestrze w miesiącu jej wystawienia, czy jednak korekta musi być potwierdzona przez spółkę, aby wystąpiło prawo do jej ujęcia w rejestrze i posługiwania się nią jako właściwą fakturą?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu 5 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lipca 2008 r. (data wpływu 1 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia faktury korygującej treść pozycji: nazwa towaru lub usługi oraz obowiązku posiadania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2008 r. wpłynął wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 lipca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia faktury korygującej treść pozycji: nazwa towaru lub usługi oraz obowiązku posiadania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę .

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W miesiącu październiku 2004 r. Spółdzielnia podpisała umowę dzierżawy hali produkcyjnej. W miesiącu grudniu 2004 r. z tą samą spółką został podpisany akt notarialny będący umową przedwstępną na sprzedaż ww. hali w kwocie netto X powiększonej o 22% podatek, z ustalonym terminem zapłaty w ratach oraz z zaliczeniem płatnych kwot za wynajem od miesiąca października 2004 r. na poczet sprzedaży. W akcie zawarto klauzulę stanowiącą, iż Strony postanawiają, że zawarcie umowy sprzedaży nastąpi w terminie trzydziestu dni, licząc od dnia wpłaty przez zobowiązanego do zakupu, ostatniej z rat z tytułu umówionej pomiędzy stronami ceny sprzedaży netto, nie później niż do dnia 30 czerwca 2005 r.. Spółka (nabywca) zapłaciła całą należność wynikającą z umowy w terminie. Wystawiono fakturę o treści: Ostatnia rata zgodnie z wymaganym terminem płatności dotycząca sprzedaży prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności nowo wybudowanej hali produkcyjno magazynowej. Ponieważ do dnia dzisiejszego nie został, mimo usilnych starań ze strony Spółdzielni, podpisany akt końcowy sprzedaży, nie została zerwana umowa dzierżawy. Wobec powyższego spółka (nabywca) do dnia dzisiejszego oficjalnie nie jest właścicielem nieruchomości, a Spółdzielnia nadal ponosi koszt podatku od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Spółdzielnia na dzień dzisiejszy nie chce już podpisać umowy sprzedaży, a kwotę uzyskaną przy umowie przedwstępnej chce zaliczyć jako płatność za najem hali. Powyższe zamierza dokonać poprzez wystawienie korekty faktury ze zmianą treści sprzedaży towaru na usługę dzierżawy, jednak ma świadomość, iż spółka (nabywca) takiej faktury nie przyjmie. Zdaniem Spółdzielni jest to jedyna możliwość wystąpienia na drogę sądową ze spółką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00