Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.08.2008, sygn. ITPB3/423-291/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-291/08/PS

Czy w przypadku zaciągnięcia kredytu denominowanego i jego spłaty, gdy przy poszczególnych spłatach powstaje różnica pomiędzy wartością kredytu (w części spłacanej raty) na dzień jego udzielenia oraz na dzień spłaty, powstają różnice kursowe będące kosztem uzyskania przychodu lub przychodem zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 roku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania różnic kursowych w przypadku spłaty kredytu denominowanego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania różnic kursowych w przypadku spłaty kredytu denominowanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 24 grudnia 1996 roku Spółka zawarła umowę o kredyt inwestycyjny. Wypłata kredytu nastąpiła w walucie polskiej (PLN). Kwota zadłużenia przeliczona została przez Bank, zgodnie z zapisami umowy, na dolary amerykańskie (USD), według kursu kupna dewiz określonego w tabeli obowiązującej w Banku w dniu wykorzystania kredytu. Spłaty rat kredytu i odsetek następowały w walucie polskiej i były przeliczane przez bank na dolary amerykańskie (USD). W 2006 roku doszło do przewalutowania kredytu na euro, tzn. spłaty obecnie następują w PLN, w równowartości stanowiącej odpowiednią kwotę w EUR (wskazaną w harmonogramie spłat) wg następującej zasady: na zapłatę odsetek, prowizji i opłat bank będzie pobierał w terminach ich płatności środki w PLN z rachunku bieżącego przed innymi płatnościami bez odrębnej dyspozycji kredytobiorcy zgodnie z zasadami opisanymi w załączniku do umowy (uregulowano w załączniku kwestię negocjowania kursu do przeliczenia rat kredytu z EUR na PLN).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00