Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2008, sygn. ITPP2/443-715/08/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-715/08/EŁ

Opodatkowanie dostawy gruntów rolnych przeznaczonych pod zabudowę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 6 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 października 2008 r. (data wpływu 5 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy udziałów w gruntach przeznaczonych pod zabudowę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 31 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy udziałów w gruntach przeznaczonych pod zabudowę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pana rodzice w 2000 r. nabyli od Spółdzielni niezabudowane działki rolne oznaczone nr geodezyjnymi o łącznej powierzchni 15,2631 ha przeznaczone na cele rolnicze, z zamiarem powiększenia posiadanego gospodarstwa rolnego. Z opisów i map nieruchomości sporządzonych w Starostwie w 2000 r. oraz z zaświadczenia Urzędu Gminy wynikało, że w planie zagospodarowania przestrzennego ww. działki przeznaczone są pod uprawy polowe. W styczniu 2004 r. rodzice darowali Panu i Pana bratu udziały wynoszące po 49/100 części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości, składającej się z ww. działek z przeznaczeniem na cele rolnicze. Przedmiotowa nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Do dnia 8 lipca 2008 r. rodzice byli współwłaścicielami w udziale wynoszącym 2/100 części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości. W tym dniu darowali Panu ww. udział. W dniu 27 czerwca 2006 r. Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części wsi, który objął działki nr geodezyjnym () i () (poza planem pozostała działka 28/2). W dniu 9 lutego 2007 r. złożył Pan z bratem (jako współwłaściciele) w Urzędzie Gminy wstępny projekt podziału działek 218 i 235/5 na działki budowlane. Decyzję zatwierdzającą projekt podziału otrzymał Pan w dniu 10 kwietnia 2007 r. Z działki 218 wyodrębnionych zostało 50 działek budowlanych, z działki 235/5 11 działek budowlanych. Jest Pan studentem II roku na wydziale Uniwersytetu, nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Natomiast Pana brat przebywa za granicą z zamiarem stałego pobytu. Ponieważ nie zamierza Pan z bratem wykorzystywać tych nieruchomości rolniczo, ani też wiązać swoich planów życiowych z powrotem do rodzinnej miejscowości, podjął Pan decyzję o sukcesywnej sprzedaży działek budowlanych. W 2008 r. zamierza Pan zbyć 4 działki, co zapewni utrzymanie i możliwość kontynuowania dalszej nauki. W piśmie stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku wskazano, iż grunty będące Pana współwłasnością w okresie od 2004 r. nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy i nie była prowadzona na nich działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 pkt 15 i art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazał Pan również, iż nie dokonywano czynności zmierzających do przygotowywania ich do sprzedaży, nie poniesiono także nakładów finansowych na uzbrojenie terenu. Działania związane z uzbrojeniem terenu, należą zgodnie z uchwałą Rady Gminy do jej zadań. Nie zamieszczał Pan również ogłoszeń dotyczących sprzedaży. W przeszłości nie nabywał i nie zbywał innych nieruchomości gruntowych. Przedmiotem zbycia będą całe działki stanowiące udziały Pana i brata jako współwłaścicieli. Wskazał Pan, iż w latach następnych sprzedaż działek uzależniona będzie od potrzeb finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00