Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2008, sygn. ITPB3/423-471/08/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-471/08/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z unieważnieniem kontraktów jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 września 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z unieważnieniem kontraktów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka zawarła kontrakty z zagranicznymi armatorami na budowę statków morskich. Kontrakty na budowę statków zawierane są, zgodnie z przepisami prawa angielskiego, z kilkuletnim wyprzedzeniem z uwagi na długotrwały i skomplikowany proces technologiczny. Aktualnie Wnioskodawca weryfikuje zawarte kontrakty z armatorami pod kątem ich rentowności. Uwarunkowania zewnętrzne, niezależne od Spółki, a więc kursy walut obcych, mocny złoty, kilkakrotny wzrost cen podstawowych surowców do budowy statków (takich jak np. stal), jak również koszty pracownicze spowodowały, że zawarte wcześniej kontrakty stały się nierentowne. W związku z powyższym, w niektórych przypadkach Spółka zmuszona jest odstąpić od zawartych umów, aby zapobiec dużym stratom finansowym wynikającym z ich wykonania. W tym celu Wnioskodawca wynajął kancelarię prawną z Wielkiej Brytanii, jak również polski podmiot doradczy, którzy pomagają w renegocjacjach kontraktów z armatorami, doprowadzając w niektórych przypadkach do ich rozwiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00