Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2008, sygn. ITPP1/443-838/08/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-838/08/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu 25 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku w zamian za przejęcie długu jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 września 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 14 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku w zamian za przejęcie długu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 23 sierpnia 2004 r. Wnioskodawca (spółka z o.o. z kapitałem zagranicznym) zawarł umowę pożyczki z osobą fizyczną zamieszkałą w Niemczech. Umowa została zawarta w Niemczech w walucie Euro, a środki przekazane na rachunek walutowy spółki z Niemiec. Aktem notarialnym z dnia 10 czerwca 2008 r. pełnomocnik Wnioskodawcy uznał dług wobec osoby fizycznej i przeniósł prawa tego długu na rzecz D w L. (Niemcy), która jest udziałowcem Wnioskodawcy. W zamian za przejęcie długu Wnioskodawca przeniósł na rzecz DC w L. prawo użytkowania wieczystego działki gruntu położonej w Wałczu i prawo własności odrębnej nieruchomości stanowiącej budynek warsztatowy. Zgodnie z aktem notarialnym wydanie w posiadanie przedmiotu przeniesienia własności określono na dzień podpisania aktu notarialnego. Wartość nieruchomości strony określiły na kwotę odpowiadającą wartości długu. Nieruchomość będąca przedmiotem zbycia nie spełnia definicji towaru używanego pomimo, iż zakupiona została przez Wnioskodawcę bez podatku od towarów i usług, jednak w trakcie użytkowania budynku dokonano wydatków na jej ulepszenie, uprawniających do odliczenia podatku od towarów i usług o wartości przewyższającej 30% wartości początkowej budynku, a okres jej użytkowania od ulepszenia nie przekroczył 5 lat (art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług). Ponieważ przeniesienie prawa własności dotyczy gruntu oraz nieruchomości położonych w kraju, a przejmujący DC (Niemcy) nie ma siedziby na terytorium Polski, to w tym przypadku nie występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru. Definicja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zawarta jest w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazuje, iż w opisanej sytuacji dokonał czynności przeniesienia prawa własności nieruchomości - na podstawie aktu notarialnego i wystawił fakturę sprzedaży z 22% stawką podatku od towarów i usług dla gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym oraz dla budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00