Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2008, sygn. IBPP2/443-770/08/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-770/08/WN

określenie czy wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz konsekwencji podatkowych w postaci korekty podatku VAT odliczonego od zakupu środków trwałych i zapasów wnoszonych do nowej spółki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko S. A., przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008r. (data wpływu 21 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia czy wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz konsekwencji podatkowych w postaci korekty podatku VAT odliczonego od zakupu środków trwałych i zapasów wnoszonych do nowej spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia czy wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz konsekwencji podatkowych w postaci korekty podatku VAT odliczonego od zakupu środków trwałych i zapasów wnoszonych do nowej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje dokonać podziału spółki poprzez wydzielenie. Podział odbędzie się na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks Spółek Handlowych. Podział nastąpi więc przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej Wnioskodawcy na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Wydzieleniu podlegać będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa niesporządzająca samodzielnie bilansu. W skład wydzielanej części przedsiębiorstwa wchodzić będą między innymi środki trwałe nabyte zarówno przed wejściem Polski do Unii Europejskiej jak i po wejściu do Unii Europejskiej oraz zapasy surowców, półfabrykatów oraz wyrobów. Wydzielana część przedsiębiorstwa prowadzić będzie działalność w 100% podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00