Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2008, sygn. IBPB2/415-1505/08/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1505/08/CJS

W jaki sposób opodatkować przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wraz z posadowionym na niej garażem nabytej w 2007r?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05 sierpnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 10 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony stan faktyczny.

Wnioskodawca po uzyskaniu niezbędnych dokumentów, ze środków własnych w 1992r. wybudował garaż murowany na terenie będącym w zarządzie Huty a należącym do Skarbu Państwa. Po ogłoszeniu upadłości Huty, w której wnioskodawca pracował, syndyk masy upadłości zaproponował wykupienie boksów garażowych byłym pracownikom huty w tym wnioskodawcy. Syndyk ustalił cenę, wyznaczył termin i wezwał do zapłaty w kasie za grunt, na którym posadowione są garaże.Ponad dziewięć lat trwały korespondencje i słowno prawne spory, które miały dać potwierdzenie własności wykupionego gruntu. Jak się okazało bowiem ostatni urzędujący syndyk nieprawnie sprzedał grunt pod garażem.Wnioskodawca podjął po raz kolejny starania ponownego wykupu gruntu garażowego, tym razem już od Urzędu Miejskiego, z uwagi na fakt przekazania do niego gruntu przez Syndyka. Pozytywny finał miał miejsce w kwietniu 2007r. i zakończył się aktem notarialnym.Sytuacja finansowo życiowa (wnioskodawca wraz z żoną są emerytami) zmusiła wnioskodawcę do zmiany mieszkania na mniejsze i tańsze. Od października 2007r. wnioskodawca mieszka w znacznej odległości od garażu i fakt ten zmusił go do podjęcia decyzji o sprzedaży i kupnie innego garażu w nowym miejscu zamieszkania. W czasie dokonywania transakcji sprzedaży, biuro notarialne poinformowało wnioskodawcę, iż zobowiązany jest do odprowadzenia podatku dochodowego. Po zapłaceniu podatku wnioskodawca twierdzi, że nie jest w stanie kupić za pozostałą kwotę innego garażu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00