Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2008, sygn. ILPP2/443-209/08-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-209/08-2/GZ

Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym, oddanie spółce cywilnej opisanego budynku (kamienicy) do nieodpłatnego używania, należy traktować jako odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2008 r. (data wpływu 28 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego używania nieruchomości kamienicy nabytej w roku 1997 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego używania nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach działalności gospodarczej, prowadzonej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w roku 1997 Wnioskodawca nabył rozpoczętą budowę budynku usługowego (kamienicy). W związku z kontynuowaniem budowy i ponoszeniem wydatków na ten cel, w deklaracjach VAT-7, Wnioskodawca uwzględniał kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy inwestycyjne na ten cel, odpowiednio pomniejszając podatek należny. Przejęcie budynku do użytkowania nastąpiło w 1998 r., po czym w roku 2004, Zainteresowany dokonał zmiany przeznaczenia budynku z usługowego na mieszkalno-usługowy, w którym udział powierzchni mieszkalnej wynosił 47,34%, natomiast powierzchni usługowej 52,66% całkowitej powierzchni budynku. Zaznaczenia wymaga, że poniesione nakłady finansowe na modernizację budynku, w związku ze zmianą jego przeznaczenia, nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku. Po zmianie przeznaczenia budynku z usługowego na mieszkalno-usługowy (użytkowy), zarówno lokale, które zachowały status usługowy, jak i lokale mieszkalne, nadal były wynajmowane, te ostatnie jako mieszkania lub samodzielne pokoje, w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę samodzielnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00