Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2008, sygn. ILPB3/423-503/08-6/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-503/08-6/ŁM

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 20 października 2008 r., 07 listopada 2008 r. oraz 14 listopada 2008 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji nabywanych przez Spółkę praw autorskich.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej związanej z publikacją i sprzedażą książek nabywa licencje oraz prawa autorskie od kontrahentów mających siedzibę zarówno na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami. Celem nabycia powyższych praw jest umożliwienie wydania, a następnie sprzedaży publikacji książkowych poprzez różnego rodzaju kanały dystrybucji.


Ponadto Wnioskodawca nadmienia, iż w zawieranych w przedmiotowych sprawach umowach występują różnego rodzaju zapisy określające sposób ustalenia należnego wynagrodzenia:

  1. część umów określa należne autorowi honorarium jednorazowo w pewnej wskazanej w umowie kwocie,
  2. w innych natomiast figurują zapisy wskazujące na to, iż honorarium autora / licencjodawcy ustalone zostanie jako procent od nakładu wydanej książki,
  3. ostatnia grupa umów zawiera zapisy wskazujące, iż honorarium autora / licencjodawcy ustalone zostanie jako procent od nakładu wydanej książki, wskazując jednocześnie ile wynosić będzie minimalny pierwszy nakład.


Spółka zawiera powyższe umowy na czas nieokreślony lub określony mierzony w latach (najczęściej jest to okres pięcioletni lub dłuższy).

Spółka zazwyczaj nie jest w stanie określić przy podpisaniu umowy (nabyciu prawa) w jakim okresie z prawa tego będzie korzystała. Zależy to bowiem od czynników niezależnych od spółki (czynników rynkowych) i dany nakład może zostać sprzedany w ciągu kilku miesięcy, a może też być sprzedawany w ciągu kilku lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00